Niebezpieczne kamienie
access_time 2006-06-08 19:30:41
- Na tarnowskiej Starówce wprowadzono strefę zamieszkania i bardzo dobrze, wreszcie samochody nie będą mogły szaleć po uliczkach i parkować byle gdzie. Przy okazji jednak stworzono inne zagrożenie dla zdrowia, a może i życia tarnowian. Mam na myśli kamienie osadzone gęsto po obu stronach ulicy Katedralnej. To prawda, że nie pozwalają one w tym miejscu na postój samochodów, ale z drugiej strony ludzie mogą rozbijać sobie tam głowy - zwraca uwagę mieszkaniec Tarnowa w telefonicznej rozmowie z naszą redakcją.

- Wystarczy, że ktoś zagapi się, potknie i upadnie na ostry kamień. Nieszczęście gotowe... - przestrzega. Oby nasz rozmówca mylił się, ale podobnych obaw słyszymy coraz więcej.

 

Przypomnijmy, że na Starówce została wprowadzona od 1 czerwca tzw. strefa zamieszkania, gdzie piesi mają bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami i mogą korzystać z całej szerokości drogi. Prędkość ograniczono do 20 km/h, a parkowanie możliwe jest tylko w wyznaczonych miejscach. Podobne rozwiązania obowiązują m. in. we Wrocławiu i Częstochowie. W Tarnowie, dla normalnego ruchu zamknięta została ul. Żydowska. Zakaz wjazdu nie dotyczy tam tylko rowerów, zaopatrzenia w godzinach 18 -9, służb komunalnych i samochodów z identyfikatorem "Z". Na drogach doprowadzających ruch do strefy (plac Sobieskiego, ul. Brodzińskiego, Brama Pilzneńska) pojawiły się prostokątne znaki ustawiane na osiedlach mieszkaniowych.

 

Tarnowska Starówka ma być odtąd miejscem bardziej przyjaznym i bezpiecznym dla pieszych, turystów itp. Czy kamienne ograniczniki na Katedralnej też sprzyjają owemu bezpieczeństwu? Nasi rozmówcy mają co do tego poważne wątpliwości.

 

(mab)

Dziennik Polski

 

www.dziennik.krakow.pl

 

 


Komentarze...