Koncert w Centrum Paderewskiego
access_time 2006-05-25 11:43:57
Centrum Paderewskiego zaprasza na kolejny koncert w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Tym razem zaprezentują się melomanom wybitni soliści: fińska skrzypaczka Satu Vänskä, klarnecista Michel Lethiec, a także znakomici kontrabasiści Bartosz Sikorski i Jerzy Dybał dyrygujący Orkiestrą Kameralną im. Ignacego Jana Paderewskiego.
    Satu Vänskä, jako jedenastolatka została objęta specjalnym programem dla utalentowanych młodych skrzypków „Kuhmo Violin School”. Orkiestra Symfoniczna w Lahti nadała jej tytuł „Młodej solistki roku”. Artystka występowała pod auspicjami prestiżowej fundacji „Live Music Now” lorda Yehudi Menuhina. Obecnie skrzypaczka pełni funkcję koncertmistrza Auststralijskiej Orkiestry Kameralnej. Satu Vänskä gra na skrzypcach Tommaso Balestrieri z 1763 roku.

    Michel Lethiec jeden z najwybitniejszych klarnecistów występuje zarówno jako solista jak i z zespołami muzyki kameralnej. Jest profesorem w Conservatorie National Supérieur de Musique w Paryżu oraz w konserwatorium w Nicei. Prowadzi także klasy mistrzowskie w Ecole Britten, w Nicei, w Jerozolimie, w Pekinie i Szanghaju oraz w Hong-Kongu. Jego dyskografia składa się z około 20 płyt, z których dwie otrzymały nagrody.
   
    Bartosz Sikorski, laureat konkursów kontrabasowych oraz muzyki kameralnej. Był stypendystą Instytutu Herberta von Karajana w Berlinie. Jest członkiem i założyciel Mahler Chamber Orchestra. Współpracował m.in. z: NOSPR, Sinfonią Varsovią, Kwartetem Śląskim, jako solista z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, orkiestrą „Concertino”, Międzynarodową Orkiestrą Kameralną w Buckow (Niemcy), Capellą Cracoviensis, a także z kwartetem jazzowym „Philharmonic Jazz” w Wiedniu. Nagrał wiele płyt dla polskiej wytwórni DUX (m.in. z transkrypcjami sonat skrzypcowych C. Francka i M. Ravela z bratem, pianistą Marcinem Sikorskim).

    Jerzy Dybał jest laureatem wielu prestiżowych konkursów kontrabasowych oraz instrumentów smyczkowych. Współpracuje z wieloma znanymi zespołami kameralnymi i symfonicznymi m. in. z Filharmonikami Wiedeńskimi oraz Orkiestrą Opery Wiedeńskiej. Dokonał wielu nagrań płytowych. Został dwukrotnie uhonorowany nagrodą Fryderyka, zaś jedno z jego nagrań (z K. A. Kulką) uzyskało status Platynowej Płyty.
    Drugim torem muzycznej działalności Jurka Dybała jest dyrygowanie. Prowadzi założoną przez siebie wspólnie z kwartetem Prima Vista Orkiestrę Kameralną im. Ignacego Jana Paderewskiego powołaną do życia w celu uczczenia Roku Paderewskiego ogłoszonego w rocznicę śmierci Patrona. Z tą orkiestrą występuje na wielu festiwalach polskich i zagranicznych. Dokonał prapremierowego nagrania młodzieńczej „Suity” Paderewskiego, które zostało wydane na płycie wytwórni DUX pod patronatem Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Artyści wykonają program składający się z utworów takich kompozytorów jak: Gioacchino Rossini, Giovanni Bottessini oraz aranżację 24 kaprysu Paganiniego na skrzypce i orkiestrę dokonaną przez Richarda Tognettiego. Początek koncertu 31 maja (środa) o godzinie 20.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie. Bilety w cenie 10 i 15 PLN do nabycia w biurze Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, ul. Rynek 9 lub bezpośrednio przed koncertem. Dodatkowe informacje pod numerami tel.: 014 621 09 21, 014 689 90 08 oraz na stronie internetowej: www.paderewski.tarnow.pl.

%%br%%
Komentarze...