Mniej na administrację
access_time 2006-06-29 15:41:36
Powiat tarnowski znalazł się w czołówce samorządów wydających najmniej pieniędzy na administrację. W rankingu pisma WSPÓLNOTA powiat sklasyfikowano na 4 miejscu wśród powiatów powyżej 75 tysięcy mieszkańców. Specjalny dyplom starosta tarnowski Zbigniew Karciński odebrał podczas uroczystej gali zorganizowanej na zamku w Niepołomicach przez WSPÓLNOTĘ.

Zestawienie Pisma Samorządu Terytorialnego obejmuje wydatki bieżące - nie uwzględnia np. inwestycji w nowe siedziby. Zawiera jednak tzw. bieżące remonty urzędów. Po podsumowaniu wszystkich kosztów okazuje się, że na administrację powiat tarnowski w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje 41,30 zł.

 

- Z tak wysokiej pozycji w rankingu powinni być zadowoleni przede wszystkim nasi mieszkańcy, bo okazuje się, że dobrze gospodarujemy ich pieniędzmi - podkreśla starosta tarnowski Zbigniew Karciński. Oszczędności szukamy w wielu dziedzinach: zmniejszono wydatki na połączenia telefoniczne, koszty wyjazdów służbowymi samochodami. Dlatego - zdaniem starosty Karcińskiego, w następnych latach korzyści z oszczędzania powinny być jeszcze większe.

Jest jednak “druga strona medalu” - na tani urząd składają się niskie płace pracowników.

 

- Ich wiedza, przygotowanie merytoryczne, umiejętności oraz zaangażowanie przemawiają za tym, aby wynagrodzenia były wyższe - podkreśla Zbigniew Karciński. Powiat tarnowski w oszczędzaniu wyprzedziły jedynie powiat rzeszowski (36,85 zł), miński w województwie mazowieckim(39,91 zł) oraz nowotarski (40,71 zł). Najwyższe wydatki na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca mają powiat sochaczewski w województwie mazowieckim (72,28 zł), gryfiński w zachodniopomorskiem (72,09 zł), siedlecki w mazowieckiem (70,53 zł).

 

Komentarze...