Krakowskie Trio Stroikowe w Kąśnej
access_time 2006-08-03 12:39:58
Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna zaprasza na koncert podczas którego wystąpi Krakowskie Trio Stroikowe. Tworzą go wybitni wirtuozi instrumentów dętych, którzy na co dzień wchodzą w skład Capelli Cracoviensis: Marek Mleczko (obój), Roman Widaszek (klarnet), Paweł Solecki (fagot). W programie usłyszymy utwory Bacha, Mozarta, Beethovena, Milhaud, J. Iberta.

Krakowskie Trio Stroikowe powstało z inicjatywy oboisty Marka Mleczko w roku 1996 przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis, w skład, której wchodzą wybitni instrumentaliści, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej i solowej. Stąd też na ich koncie wiele koncertów na liczących się estradach. Prowadzą działalność koncertową z szerokim repertuarem od muzyki barokowej do współczesnej, a jego koncerty spotykają się z uznaniem publiczności i krytyków.

 

Marek Mleczko uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie „The Skene Award” w Aberdeen, I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach. Jest finalistą Międzynarodowych Konkursów Muzyki Kameralnej „Nicanor Zabaleta” w San Sebastian i U.F.A.M. w Paryżu. Za swoje osiągnięcia muzyczne otrzymał stypendia: Rosenberg – Stifung, Deutscher Akademischer Austauschdienst oraz stypendium Prezydenta Miasta Krakowa. Dokonał licznych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych (m.in. polskie prawykonanie Chemin IV L. Berio). Obecnie jest oboistą w Capelli Cracoviensis oraz adiunktem w krakowskiej Akademii Muzycznej.

 

Roman Widaszek jest laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej i stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami, jak: Sharon Kam, Waldemar Malicki, Kwartet Śląski, jako solista z Filharmonią Śląską, Szczecińską, Częstochowską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra na rzadko spotykanym instrumencie – bassethornie (altowa odmiana klarnetu), na którym zagrał wspólnie z Sharon Kam, światowej sławy klarnecistką, na Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, wykonując Konzertstucke F. Mendelssohna – Bartholdiego. Współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Jest pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis, członkiem Kwintetu Dętego Capelli Cracoviensis, Krakowskiego Tria Stroikowego oraz wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej.

 

Paweł Solecki jest laureatem krajowych konkursów oraz stypendystą kilku fundacji m.in.: International Music Camp, Fundacji Sztuki Młodych, Europejskiej Fundacji Mozartowskiej. Brał udział w prestiżowym festiwalu w Schwetzingen. Obecnie pracuje jako pierwszy fagocista orkiestry Capella Cracoviensis.

 

Początek koncertu o godz. 18.00 w Dworku I. J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Bilety w cenie 10 i 15 PLN do nabycia bezpośrednio przed koncertem. Dla niezmotoryzowanych melomanów możliwość skorzystania z autokaru (po wcześniejszej rezerwacji), który wyjedzie do Kąśnej sprzed Tarnowskiego Teatru o godzinie 17.00. Dodatkowe informacje w biurze Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, ul. Rynek 9 lub pod numerami tel.: 014 621 09 21, 014 689 90 08 oraz na stronie internetowej: www.paderewski.tarnow.pl

Komentarze...