Młyn Szancera będzie Młynem Sztuki
access_time 2006-03-30 23:22:03
Milion czterysta tysięcy to kwota, za którą miasto kupiło budynek przy ulicy Kołłątaja. To Młyn Szancera - jedyny jaki ocalał z kilku, które pracowały przed wojną w Tarnowie. Młyn Szncera ma się zmienić w Młyn Sztuki.

Miasto kupiło budynek przy ul. Kołłątaja od Polskich Zakładów Zbożowych. O obiekt starały się także firmy z Gliwic i Szczecina. Za kilka tygodni, najprawdopodobniej już w maju ogłoszony zostanie ogólnopolski konkurs na zagospodarowanie młynu, koncepcję architektoniczną. Miasto złoży wnioski o dofinansowanie przebudowy ze środków norweskich oraz unijnych, w ramach projektów rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

 

- Jest duża szansa, że otrzymamy pieniądze na ten cel - podkreśla prezydent Tarnowa Mieczysław Bień. Prace inwestycyjne ruszą w połowie przyszłego roku. W Młynie Szancera znajdą się między innymi Multimedialna Biblioteka, galeria na wielkofomatowe prace, sala koncertowa i konferencyjna. W promocję projektu "Młyn Sztuki" zaangażuje się znany reżyser, artysta malarz Jerzy Skolimowski.

 

Henryk Szancer otworzył w 1846 roku w Tarnowie młyn parowy, a w 1859 roku ze swoim wspólnikiem pierwszy w Galicji parowy młyn grysikowy, który wpłynął na modernizację przemysłu młynarskiego. W latach sześćdziesiątych uruchomilidrugi młyn parowy w Tarnowie.

Henryk Szancer był również szanowanym dobroczyńcą, członkiem Rady Miasta Tarnowa. Wyróżniono go dyplomem honorowego obywatela miasta. Został pochowany na cmentarzu żydowskim w Tarnowie.

Komentarze...