Dzień poborowego
access_time 2006-02-06 12:59:00
- Dziś w powiecie tarnowskim rozpoczyna się pobór. Jak długo potrwa? Wojciech Mik, kierownik zespołu ds. ochrony ludności, zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Tarnowie: - Pobór w powiecie tarnowskim będzie prowadzony do 28 kwietnia. W budynku przy Mostowej będzie pracowała komisja lekarska, która ma za zadanie ocenić stan zdrowia poborowych i przyznać im poszczególne kategorie zdrowia. Przypomnijmy, że w tym roku do poboru stają młodzi ludzie z rocznika podstawowego 1987.

- Jakie dokumenty powinien mieć ze sobą poborowy, który zjawia się przy Mostowej?

 

- Co ważne dla poborowych, to powinni oni pamiętać o tym, aby mieć przy sobie fotografię potrzebną do wyrobienia książeczki wojskowej. Powinni też zabrać ze sobą dowód tożsamości oraz zaświadczenie ze swojej szkoły średniej lub uczelni, jeśli chcą ubiegać się o odroczenie ze względu na pobieranie nauki. Takie zaświadczenie powinno być oczywiście podpisane przez dyrektora szkoły lub dziekana danego wydziału w uczelni. Poborowi, którzy mają zamiar ubiegać się o odroczenie ze względu na stan zdrowia, powinni mieć ze sobą odpowiednie dokumenty od lekarza potwierdzające dane schorzenie lub chorobę.

 

- Czego najczęściej zapominają zabrać ze sobą młodzi ludzie, stając do poboru?

 

- Najczęściej zapominają zabrać ze sobą zaświadczeń ze szkoły lub uczelni, o tym, że mają zamiar kontynuować naukę. A niezabranie ze sobą tego dokumentu wiąże się z koniecznością ponownego stawienia się przez poborowego przy Mostowej z takim zaświadczeniem. Lepiej więc, aby nie musieli specjalnie po nie jeździć i załatwili wszystkie formalności w jeden dzień.

 

- Jak wygląda dzień poborowego przy Mostowej?

 

- Przy Mostowej poborowi powinni pojawić się o godz. ósmej rano. Dzień rozpoczyna się tam od sprawdzenia listy obecności. Odbywa się następnie zakładanie ewidencji poborowego i cała procedura rejestracji. Poborowi są też na miejscu zapoznawani z podstawowymi prawami i obowiązkami, jakie na nich ciążą. Po pogadance czekają na swoją kolej, aby stanąć przed komisją lekarską.

 

- Podobno w tym roku w powiecie nie ma komisji poborowej, tylko komisja lekarska?

 

- Nowością w tym roku jest właśnie to, że nie mamy - tak jak w roku ub. - powiatowej komisji poborowej. Powiatowa komisja poborowa miała za zadanie udzielać poborowym odroczeń ze względu na konieczność sprawowania przez niego opieki nad członkiem rodziny. Obecnie odroczenia te przeszły do gmin i rozstrzygają o nich bezpośrednio wójtowie. W związku z tym, nie będziemy mieli w tym roku powiatowej komisji poborowej.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

(Smol)

 

Dziennik Polski

www.dziennik.krakow.pl


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A