Fotografia Piotra Małeckiego
access_time 2006-02-02 20:45:56
"33 PORTRETY i 1 REPORTAŻ" to wystawa fotografii Piotra Małeckiego. Na portretach autor uwiecznił polityków, ludzi kultury i sztuki. Warto obejrzeć fotoreporaż o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Autor reportażu będzie obecny na otwarciu wystawy w piątek 3 lutego o godzinie 18.00.

 hspace=Jak zdradza  tytuł ekspozycji, na wystawę składają się 33 fantastyczne portrety, wsród nich zdjęcia Edyty Jungowskiej, Krzysztofa Ibisza, Cezarego Pazury, Lecha Falandysza, Ryszarda Horowitza, Wojciech Kilara, Wojciecha Manna, Katarzyny Kolenda-Zalewskiej, Marka Kotańskiego, Leszeka Millera, Leszeka Balcerowicza, Adama Michnika. Reportaż ”PREZENT OD STALINA” to historia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, który został ufundowany przez Kraj Rad. To fotoreportaż, za który Piotr Małecki otrzymał w 2005 r. pierwszą nagrodę w kategorii Kultura w Konkursie "Newsreportage" tygodnika "Newsweek".

 

Pałac Kultury i Nauki wzniesiony został "jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego", a pomysłodawcą jego budowy był Józef Stalin. Projektant wieżowca, radziecki architekt Lew Rudniew, chciał, aby był on w stylu polskim, więc objechał różne miasta, m.in. Kraków, Chełm, Zamość, w celu zgromadzenia potrzebnych informacji i zapoznania się z polską architekturą. Budowa Pałacu trwała od 2 maja 1952 do 22 lipca 1955, a pracowało przy niej około 3500 robotników rosyjskich. Mieszkali oni w specjalnie dla nich wybudowanym osiedlu z kinem, stołówką, świetlicą i basenem. W czasie budowy w wypadkach przy pracy zginęło 16 Rosjan. W 1956 r. rozpoczęła się seria samobójczych skoków z tarasu widokowego na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów - najpierw skoczył Francuz, po nim jeszcze siedmiu Polaków. Po tych incydentach zdecydowano się na założenie krat na tarasie. Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, położony w centrum Warszawy przy placu Defilad. Pałac jest siedzibą wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak kina, teatry, muzea, księgarnie, instytucje naukowe.

 

PIOTR MAŁECKI specjalizuje się w fotografii reportażowej i portretowej. Fotografuje od początku lat 90-tych. Pracował jako fotoreporter hspace= tygodnika "Wprost", w agencji Gamma Presse Images, a obecnie związany jest z polską agencją Forum, brytyjską Panos Pictures oraz amerykańską agencją Getty Images. Współpracuje również z  magazynami i gazetami w Polsce i za granica, m.in.: "National Geographic Polska", "Newsweek Polska", "Time Magazine", "The New York Times", "Business Week", "Daily Telegraph". Jest autorem fotoreportaży zrealizowanych w Polsce oraz w Rosji, na Litwie, w Izraelu, USA, Rumunii, Estonii.

 

Wykonuje bardzo wszechstronne zamówienia. Jak sam twierdzi, czuje się równie dobrze robiąc zdjęcia małoobrazkowym aparatem cyfrowym, lub na slajdach, czy też filmie czarno-białym, który sam wywołuje,  albo wreszcie wykonując zdjęcia portretowe  ze sztucznym oświetleniem na średnioformatowych aparatach.

 

Ekspozycja zapowiada się bardzo ciekawie. Czynna będzie codziennie od 4 lutego do 8 marca w godzinach od 10.00 do 18.00 w salach Tarnowskiego Centrum Kultury.

 

Bilety w cenie: 3 zł (normalne) oraz 1 zł (ulgowe) do nabycia w kasie - Biurze Obsługi TCK - Rynek 5.

 

www.tck.pl

www.malecki.it.pl


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A