Warto ''gawarit pa ruski''
access_time 2006-03-09 00:39:51
Co do tego nie powinno być wątpliwości. W krajach Unii Europejskiej coraz częściej poszukiwane są osoby z kwalifikacjami, znające nie tylko język angielski, ale i rosyjski. Dobra znajomość tych właśnie języków to przepustka do kariery, dobrze płatnej pracy w zagranicznych instytucjach, firmach, prowadzących interesy na Wschodzie.

Tymczasem naukę rosyjskiego niemal całkowicie wyrugowano z polskich szkół w latach 90. ubiegłego wieku. W okresie PRL-u i sojuszu ze Związkiem Radzieckim był obowiązkowym przedmiotem już w podstawówce. Dzisiaj jest niechcianym i niepopularnym.

 

W Tarnowie jedynie w trzech szkołach ponadgimnazjalnych prowadzona jest nauka j. rosyjskiego i to w ograniczonym zakresie.

- Masowo uczymy się języków zachodnich i dobrze. Ale zapomnieliśmy, odrzuciliśmy rosyjski, którego znajomość jest dzisiaj poważnym atutem, także na rynku pracy. Im wcześniej to zrozumiemy, tym lepiej - Waldemar Lach z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa nie ma wątpliwości, że warto inwestować w naukę tego języka. - Niestety, w naszym mieście nauka rosyjskiego prowadzona jest w szczątkowym wymiarze. Jak wiem, jedynie w II LO, Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych i Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych. W Wydziale Edukacji UM podkreślają przy tym, że wiele zależy od inicjatywy samych uczniów i rodziców. Jeśli grupa zainteresowanych zgłosi potrzebę zajęć z języka rosyjskiego, dyrekcje szkół mogą i powinny pozytywnie zareagować. Nie powinno być także kłopotu, przynajmniej na razie, z pozyskaniem nauczycieli tego języka. -Pracują jeszcze nauczyciele rosyjskiego, którzy musieli się, z konieczności, przekwalifikować. Są do dyspozycji i pewnie zgodziliby się prowadzić znowu lekcje rosyjskiego. Warto jednak wiedzieć, że starsza kadra nauczycielska odchodzi na emerytury, a młodych absolwentów filologii rosyjskiej nie widać w Tarnowie. Od kilku lat w banku osób poszukujących pracy w tarnowskiej oświacie nie mamy ludzi po takich studiach - zwraca uwagę W. Lach.

 

Także same kierownictwa autonomicznych szkół mogą rozważyć poszerzenie oferty edukacyjnej o naukę języka rosyjskiego. Jak dotąd tego nie... zaryzykowały. Być może, podczas zbliżających się corocznych Targów Edukacyjnych w Tarnowie, pojawi się podobna propozycja. Można przypuszczać, że spotkałaby się z dobrym przyjęciem.

 

Powrót rosyjskiego do łask i do szkół jest prawdopodobny, co mogą potwierdzać modne ostatnio w Tarnowie prywatne lekcje tego języka. Daje się zauważyć większe zainteresowanie rosyjską historią, kulturą, literaturą. Warto "gawarit pa ruski"? Zdecydowanie tak. To język, w którym rozmawiają setki milionów ludzi w bliższym i dalszym otoczeniu Polski.

 

Marek BAran

Dziennik Polski

 

 

www.dziennik.krakow.pl

 


Komentarze...