Przebaczenie i mądrość - Homer nie tylko od święta
access_time 2005-11-18 12:32:09
16 listopada o godzinie 17:00 na auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego miała miejsce niezwykła podróż. Uczestnicy zostali zabrani w starożytny świat bohaterów eposów Homerowych. Przewodnik wycieczki - prof. dr hab. Krzysztof Korus - wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w mistrzowski sposób ukazał zwiedzającym najpiękniejsze zakątki dzieł Homera.

Trzeci już wykład z serii spotkań w ramach Tarnowskiej Akademii Antycznej zdominowany został przez Homera, o czym świadczył już sam temat rozważań: "Przebaczenie i mądrość - interpretacja eposów Homerowych". Prof. dr hab. Krzysztof Korus w sposób pełen pasji i zaangażowania przedstawił uczestnikom przesłanie "Iliady" i "Odyseii". Wykładowca przekonywał, że nie były to tylko opowiastki jednego z antycznych poetów, ale głównie historie pełne wielu głębokich treści i wartości moralnych.

 

"Iliada" to preła starożytnej literatury ukazująca trzy podstawowe etapy relacji międzyludzkich: gniew, prośbę o przebaczenie i samo przebaczenie. Uczy ona właściwie pojmowanego wybaczenia i zapomnienia przewinień. Mówi, że to właśnie przebaczenie prowadzi do oczyszczenia, tym samym dając pokój serca zarówno osobie skrzywdzonej jak i krzywdzącej.

 

"Odyseja" natomiast to prawdziwa szkoła mądrości. Według Homera człowiek mądry, to ten, który "wiele wędrował, wiele wycierpiał, wiele poznał". To właśnie poznanie stanowi klucz do osiągnięcia mądrości. Ta z kolei daje sławę i doskonałą umiejętność panowania nad sobą.

Na pytanie jakie przesłanie dla współczesnego człowieka niosą utwory Homera prof. Korus odpowiada krótko:

 

- Przebaczenie i mądrość. Bogowie przebaczaja więc i ty udzielaj przebaczenia. Nie rób tego jednak przy równoczesnym odrzuceniu drugiej osoby. Przebaczaj tak, byś mógł przytulić do serca. Pamiętaj, że mądrość to sława i szczęście, ale nie wolno ci zapomnieć, że są one okupione cierpieniem i intensywną pracą.

 

 W trakcie rozmowy nie sposób nie zapytać o początki fascynacji antykiem. W końcu sam wykładowca otwarcie przyznał: "Mówię o swojej miłości". Jak więc się ona zrodziła?

 

- Początki fascynacji antykiem sięgają jeszcze mojego dzieciństwa, kiedy jako chłopiec byłem ministrantem. Obecną pasją zaraziłem się od ks. dr Jana Kwiatkowskiego. To właśnie on nauczył mnie języków: greki i łaciny, oraz ukazał piękno poezji i filozofii antycznej.

 

Młodzież zgromadzona na auli I LO na zakończenie spotkania usłyszała krótką radę: "Bądźcie pozytywnie zakręceni". Do lekcji Homerowych eposów wciąż można powrócić, gdyż znajduje się ona w naszym archiwym. Tymczasem jednak pozostaje oczekiwanie na kolejny wykład Tarnowskiej Akademii Antycznej, który będzie miał miejsce już 15 grudnia.

 

Karolina Gorczyca

Komentarze...