Z cyklu...nowości w Millennium
access_time 2005-11-17 18:25:42
Przeklęta, Kurczak Mały, Doom, Komornik, Plan Lotu, Egzorcyzmy Emile Rose, Wierny Ogrodnik oraz Pan Życia i Śmierci...to tylko niektóre ciekawe propozycje filmowe Kina Millennium. Już jutro czyli 18 listopada 2005 godz:18:15 zapraszamy na seans pt:'Przeklęta' reżysera Wes'a Craven'a. Bilet wstępu 13zł.
W najbliższych dniach zobaczymy takie filmy jak: 'Przeklęta' , 'Kurczak Mały', 'Doom', 'Komornik'.

Oto krótka prezentacja najciekawszych nowości filmowych.

Przeklęta ( 18 - 24.11.2005 )

Pewnej księżycowej nocy w Los Angeles samochód, którym jadą nastoletni Jimmy i jego siostra Ellie, nieoczekiwanie wpada w poślizg i zjeżdża z drogi. Rodzeństwo wychodzi z wypadku bez szwanku, jdenak po kilku dniach okazuje się, że kraksa na zawsze odmieniła ich życie. Oboje zauważają, że są znacznie silniejsi fizycznie niż byli poprzednio, wyostrzają im się wszystkie zmysły, a ludzie, których spotykają bez wyjątku ulegają ich urokowi. Okazuje się jednak, że oboje muszą zapłacić za swoje niezwykłe umiejętności wielką cenę...

Reżyseria: Wes Craven
Scenariusz: Kevin Williamson
Obsada: Christina Ricci, Shannon Elizabeth, Scott Baio, Portia de Rossi
Gatunek: Horror
Czas trwania: 97 min.

Christina Ricci - ur. 12 lutego 1980 r. w Santa Monica. Swoją karierę zaczynała mając 8 lat , kiedy to występując w szkolnym przedstawieniu wzbudziła zainteresowanie jednego z krytyków teatralnych, który zasugerował rodzicom dziewczynki, żeby ukierunkowali ją w stronę aktorstwa.

Jedna z najbardziej cenionych hollywoodzkich aktorek  młodego pokolenia, wyróżniającą się talentem i dojrzałością wykraczającymi znacznie poza jej wiek.  Jedną z ostatnich kreacji była główna rola u boku Charlize Theron w docenionym przez krytyków  w filmie 'Monster' opartym na życiorysie seryjnej morderczyni Aileen Carol Wuornos.

Ricci mogliśmy również zobaczyć w romantycznej komedii  z Jasonem Biggsem, Woodyego Allena 'Życie i cała reszta' oraz w filmie Adama Goldberga 'I Love Your Work' w którym zagrała obok Joshuy Jacksona.  Później zadebiutowała jago odtwórczyni kluczowej roli najmłodszej córki Cher  w filmie 'Syreny' w którym jej starszą siostrę zagrała Winona Ryder. Ricci zachwyciła zarówno publiczność jak i krytyków interpretacją postaci  uroczej Wednesday Addams w 'Rodzinie Addamsów' . Dlatego też zagrała w 'Rodzinie Addamsów 2' . Kolejną jej rolą była postać w filmie 'Casper' który niespodzewanie okazał się największym hitem .

W uznaniu za jej talent aktorski, została wyróżniona prestiżowymi nagrodami N.A.T.O. ShowEast Star of the Year oraz Star of Tomorrow przyznanymi przez Miction Picture Booker's Club. Zagrała również w takich filmach jak: 'Burza Lodowa', 'The Opposite of Sex' (otrzymała nominację do Złotego Globu) , zdobyła Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu Filmowym w Seattle.

W dramacie z czasów II Wojny Światowej zagrała w filmie 'Człowiek, który płakał' wyreżyserowanym przez Sally  Potter u boku takich aktorów jak: Kate Blanchett, Johna Turturro i Johnneygo Deppa. %%br%%
Kurczak Mały ( 25.11 - 8.12.2005 )


Historia Kurczaka Małego, wyszydzonego przez wszystkich za to, że spadające mu na głowę żołędzie wziął za kawałki nieba. Kurczak bardzo chciałby odzyskać utracony szacunek. Kiedy prawie mu się to udaje, rzeczywiście kawałek nieba ląduje mu  na głowie. Okazuje się, że naszej planecie zagraża niebezpieczeństwo z kosmosu.
Kiedy latające talerze przybywają do miasta, nikt nie wie, co robić.  Mieszkańcy wpadają w panikę. Kurczak Mały wraz z grupą swoich przyjaciół postanawia ruszyć na ratunek światu. Losy ziemi nagle zaczynają zależeć od świnki, rybki, kaczki oraz niewyrośniętego kurczaka.


Reżyseria: Mark Dinal
Scenariusz: Steve Bencich, Ron J. Friedman
Gatunek: animowany / familijny
Czas trwania: 77 min.%%br%%
Doom (25.11 - 8.12.2005 )


Akcja filmu toczyć się będzie w laboratorium kosmicznym na Marsie. Potężna konglomeracja kosmiczna prowadzi tutaj tajne eksperymenty i analizę artefaktów pozostawionych dawno temu przez nieznaną cywilizację. Głównym bohaterem filmu jest John Grimm, szef wojskowej jednostki specjalnej, który nie wie, że badania nas śladami nieznanej cywilizacji, zapoczątkowali jego, nieżyjący już, rodzice. Podczas eksperymentów przez przypadek zostają uwolnione piekielne demony, próbujace przejąć kontrolę nad stacją. Grimm i jego żołnierze będą musieli podjąć z nimi walkę.


Reżyseria: Andrzej Bartkowiak
Scenariusz: Dave Callaham
Obsada: Karl Urban, Rosamund Pike, Dwayne Johnson
Gatunek: akcja / fantastyczno - naukowy / horror
Czas trwania: 115 min.

Karl Urban - Urodził się 7 lipca 1972 r, w Wellington  Nowej Zelandii. Po raz pierwszy wystapił w telewizji jako dziecko. W czasie trwania szkoły występował w wielu filmach i produkcjach teatralnych. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia, które wkrótce przerwał, by zająć się swoją karierą aktorską, pracował wtedy na terenie całej Oceanii, zarówno w teatrze jak i filmie.
Za rolę w filmie 'Via Satelite' otrzymał pierwszą nagrodę dla najlepszego aktora przyznaną mu podczas ceremonii rozdania nowozelandzkich nagród filmowych. Zadebiutował w filmie fabularnym 'Niebo' w którym występowali tacy aktorzy jak: Martin Donovan i Richard Schiff.
Zagrał również w takich filmach jak: 'Statek Widmo' w którym oprócz niego zagrali m.in. Julianna Margulies oraz Gabriel Byrne. Inne jego role to: 'The Chronicles of Riddick' ( zagrał w tym filmie również Vin Diesel), 'The Bourne Supremacy' ( w roli głównej wystąpił Matt Damon ).Dwayne Johnson - naprawdę nazywa się Dawyne Douglas Johnson'The Rock' , ur. 3 maja 1972 r ., Hayward, Kalifornia,USA. Jest zarówno sportowcem jak i aktorem. Po ukończeniu studiów w Maimi rozpoczą karierę zapaśniczą ( amerykański wrestling ) w Ramach Światowej Federacji Wrestlingu. Wkrótce na arenie miedzynarodowej stał się mistrzem niepokonanym.

Po raz pierwszy w kinie pojawił się na planie filmu 'Mumia Powraca', stworzył tu rolę Króla Skorpiona. Niestety na ekranie gościł jednak krótko. To właśnie z myślą o nim producenci stworzyli film 'Król Skorpion', gdzie zagrał główną rolę. Za rolę Skorpiona otrzymał nominację do Kids' Choise Award w kategorii ulubionego ekranowego zabijaki.


Rosamund Pike - urodzona 27 stycznia 1979 r., Londyn , Wielka Brytania.  Studiowała literaturę Angielską w Wadham College w Oxfordzie. Wystąpiła w kilku krótkometrażowych filmach studenckich. Jako szesnastolatka  dołączyła do zespołu National Youth Theatre. Grała również w przedstawieniach wystawianych na scenie Oxford PlayHouse m.in. w 'Syrenach', 'The Libertine', 'Nosorożecu'.

Zadebiutowała w filmie 'Prawdziwe angielskie małżeństwo' ( 1998) gdzie zagrali znakomici brytyjscy aktorzy m.in.
Albert  Finney i Tom Courtenay. Aktorę można było również oglądać w serialach BBC 'Wives and Doughters' (2000),
'Love in Cold Climate' (2001), wystąpiła także w serialu kryminalnym 'Trials&Retribution IV'.

Popularność aktorce przyniosła rola w filmie reżysera Lee Tamahoriego 'Śmierć nadejdzie jutro' , gdzie zagrała Mirandę Frost, przeciwniczkę Bonda. Agenta 007 zagrał oczywiście Pierce Brosnan, dziewczyną Bonda była Halle Berry.
Komornik ( 25.11 - 01.12.2005 )


Rejestracja życia wałbrzyskiego komornika. Lucek jest młody i ambitny. Odniósł życiowy sukces, bo uciekł z przedmieścia. Ale to za mało. Błyskotliwy, pełen dowcipu, już w pierwszym kontakcie potrafi oczarować każdego rozmówcę. Jednak to tylko poza. Pod nia kryje się przebiegłość i bezwzględność. Jego zawodoy sukces wynika z tego, że poznał w swoim życiu biedę i upokorzenie. Dziś obnaża je u innych.


Reżyseria: Feliks Falk
Scenariusz: Grzegorz Łoszewski
Obsada: Andrzej Chyra, Małgorzata Kożuchowska, Kinga Preis, Grzegorz Wojdon
Gatunek: dramat obyczajowy
Czas trwania: 100 min.Andrzej Chyra - ur.27 sierpnia 1964 r., Gryfów Śląki. Studiował na warszawskiej PWST zarówno na wydziale aktorskim jak i reżyserskim. W latach 1987-88 wystepował w Warszawskim Teatrze Rampa,w latach nastepnych wystepował w Teatrze Studyjnym w Łodzi.

W 1994 roku w Teatrze 'Stara Prochownia' wystawił sztukę 'Z dziejów Alkoholizmu w Polsce'. Na ekranie zadebiutował w takich filmach jak: 'Kolejność uczuć', 'Zawrócony', 'Bar Atlantic' oraz 'Miodowe Lata'. Wielką popularność zyskał grając jako Gerald w filmie Krzysztofa Krazuzego 'Dług'. Na festiwalu Filmów Polskich w Gdyni otrzymał nagrodę za rolę męską.


Małgorzata Kożuchowska - ur., 27 kwietnia 1971 r., studiowała podobnie jak Andrzej Chyra w PWST w Warszawie. Na srebrnym ekranie debiutowała jako harcerka w 'Oczach niebieskich' (1993) Waldemara Szarka. Rok później zagrała główną rolę w 'Ptaszce' (1994) Krystyny Krupskiej-Wysockiej. Można ją zobaczyć w 'Młodych wilkach' (1995) Jarosława Żamojdy i 'Grach ulicznych' (1996) Krzysztofa Krauze.

Przełomem w karierze Kożuchowskiej okazała się film 'Kiler' (1997). Do roli redaktorki Ewy Szańskiej została zaangażowana dzięki wcześniejszej pracy z Juliuszem Machulskim, m.in. w sztuce telewizyjnej 'Komedia
amerykańska'
. W 1998 zagrała w serialu pt. 'Kiler-ów 2-óch'. Dla potrzeb roli przefarbowała włosy na rudy kolor i założyła zielone szkła kontaktowe. Z Machulskim spotkała się ponownie w trakcie realizacji 'Superprodukcji' (2002), gdzie zagrała samą siebie. Na plan komedii 'Wtorek' (2001) Małgorzatę zaprosił reżyser Witold Adamek. Aktorka wystąpiła także w roli Zosi Koselówny w 'Zróbmy sobie wnuka' (2003) Piotra Wereśniaka. Była twardą i cyniczną kochanką w 'Komorniku' (2005) Feliksa Falka.

Przygodę z serialami telewizyjnymi rozpoczęła w 1994 roku, gdy wystąpiła w roli Maryjki w 'Fitness Clubie' w reż. Pawła Karpińskiego. Zagrała w drugiej i trzeciej serii 'Domu' (1997, 1998) Jana Łomnickiego oraz w drugiej serii 'Matek, żon i kochanek' (1998) Juliusza Machulskiego. Ze szczególnym sentymentem wspomina serial 'Przeprowadzki' (2000) Leszka Wosiewicza. Wystąpiła w kilku odcinkach 'Złotopolskich' i 'Na dobre i na złe', a w 2000 roku na dłużej związała się z serialem 'M jak miłość', w którym gra Hankę Walisiak-Mostowiak.


Kinga Preis - urodziła się 31 sierpnia 1971 r., we Wrocławiu. Po ukończeniu liceum Preis trzykrotnie zdawała do szkoły aktorskiej - dwa razy do Krakowa. W 1989 dostała się do PWST we Wrocławiu, swoim rodzinnym mieście.

Jeszcze przed ukończeniem szkoły aktorka debiutowała rolą tytułową w spektaklu 'Kasia z Heilbronnu' w reżyserii Jerzego Jarockiego (za tę rolę otrzymała Nagrodę Młodych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w 1995).

W roku ukończenia studiów (1996) Preis po raz pierwszy wystąpiła w filmie, grając w jednej z 'Opowieści weekendowych' Krzysztofa Zanussiego. W 1997 aktorka wystąpiła w 'Farbie' Michała Rosy. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2001 aktorka otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie 'Cisza', gdzie ponownie spotkała się z reżyserem Michałem Rosą. Dla samej Preis większym wyzwaniem była rola Róży Żychniewicz-Szczygieł w serialu 'Przeprowadzki'.

Egzorcyzmy Emily Rose ( 02.12 - 08.12.2005 )


Emily Rose opuszcza spokojne miasteczko, aby podjąć dalszą naukę w colleg'u nie zdając sobie sprawy z tego, co ją wkrótce czeka. Pewnego razu, spędzając samotnie wieczór w akademiku doświadcza pierwszych przerażających halucynacji i traci przytomność. Z czasem ataki nasilają się, stają się coraz częstsze i dotkliwe , Emily, zagorzała katoliczka, postanawia się poddać egzorcyzmom, które mają być przeprowadzone przez księdza z jej parafii,  ojca Richarda Moor'a.  Podczas  dokonywania obrzędu wypędzania złych mocy , dziewczyna umiera, a ksiądź zostaje później  oskarżony  o zaniedbanie i nieumyślne spowodowanie śmierci.Reżyseria: Scott Derrickson
Scenariusz: Paul Harris Boardman, Scott Derickson
Obsada: Laura Linney, Tom Wilkinson, Campbell Scott, Jenifer Carpenter
Gatunek: dramat
Czas trwania: 114 min.Laura Linney -  urodzona 5 lutego 1964 r., Nowy York, USA. Studiowała w Brown University i prestiżowej Juilliard School. Doświadczenie aktorskie zdobywała w Moscow Arts Theater School. Jeszcze w czasie studiów wystąpiła w 'Top Girls', 'The Matriarch' i innych produkcjach.

Grała także w teatrach off-Broadwayowskich, m.in. w przedstawieniu Johna Patricka Shanley'a 'Beggars in the House of Plenty'. Została uhonorowana nagrodą Theater World Award za 'Sight Unseen'. W sztuce 'Six Degrees of Separation' wystąpiła z Ethanem Hawke i Jonem Voight. W 1994 r. zdobyła nagrodę Calloway za rolę w przedstawieniu 'Hedda Gabler', w którym wystąpiła z Kelly McGillis.

Można ją było zauważyć w drugoplanowych i epizodycznych rolach w 'Dave' (1993), 'Searching for Bobby Fischer' (1993) czy 'A Simple Twist of Fate' (1994). Pierwszą główną rolę zagrała w filmie 'Kongo' (1994). Uznanie krytyki zdobyła jako prawniczka w 'Lęku pierwotnym', w którym partnerowali jej Richard Gere i Edward Norton.

Wystąpiła u boku Clinta Eastwooda, Gene'a Hackmana i Eda Harrisa w 'Absolute Power'. Rolę Kate Whitney zaproponował jej Eastwood, zachwycony występem Laury w 'Lęku pierwotnym'. Widzowie zapamiętali ją w roli Meryl, żony Trumana w filmie Petera Weira 'Truman Show' (1998). Wielu nowych fanów zdobyła wcielając się w Samanthę 'Sammy' Prescott w 'You Can Count On Me' (2000).


Tom Wilkinson - ur. 28 grudnia 1948 Leeds, West Yorkshire, Anglia, Wielka Brytania. Wilkinson należy do grona najwybitniejszych brytyjskich aktorów charakterystycznych. Profesjonalista i perfekcjonista w każdym calu. Z powodzeniem występuje po obu stronach oceanu.

Absolwent literatury angielskiej i amerykańskiej na University of Kent oraz studiów dramatycznych w Royal Academy of Dramatic Arts. W kinie zadebiutował w 1976 r. epizodem u Andrzeja Wajdy w ekranizacji opowiadania Josepha Conrada - 'Smuga cienia'. Potem przyszły nieco większe role w produkcjach, które jednak rzadko trafiały do dystrybucji poza Wyspami.

Szersza, międzynarodowa publiczność zaczęła kojarzyć Wilkinsona dopiero w latach 90., kiedy to do współpracy zaczęli go zapraszać twórcy tej miary, co Jim Sheridan ('W imię ojca', 1993), Antonia Bird ('Ksiądz', 1994), Ang Lee ('Rozważna i romantyczna', 1995; 'Przejażdżka z diabłem', 1999), Paul Cox ('Molokai - historia ojca Damiana', 1999), Gillian Armstrong ('Oscar i Lucinda', 1997), John Madden ('Zakochany Szekspir', 1998), czy Roland Emmerich ('Patriota', 2000).

Wierny Ogrodnik ( 09.12. - 13.12.2005 )

W zapomnanym przez Boga i ludzi północnym rejonie Kenii, znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej artystki Tessy Quayle. Głównym podejrzanym staje się jej towarzysz podróży, lokalny doktor, który przepadł bez wieści, a znalezione dowody wskazują na to, że była to zbrodnia w afekcie. Sandy Woodrow i Sir Bernard Pellegrin oraz inni członkowie Brytyjskiej Wysokiej Komisji, są pewni, że ich kolega pozbawiony ambicji i flagmatycznie usposobiony Jastin Quayle, pozostawi rozwiązanie nieprzyjemnej sprawy śmierci jego żony.
Nie mogli się jednak bardziej pomylić...Reżyseria: Fernando Meirelles
Scenariusz: Jeffrey Caine ( na podstawieni powieści Johna Le Carre)
Obsada: Ralph Finnes, Rachel Weisz, Pete Postlethwaite
Gatunek: thriller
Czas trwania: 129 min.


Ralph Finnes - urodzony 22 grudnia 1962 roku, Suffolk, Anglia. Otrzymał wiele filmowych nagród: począwszy od nominacji do Oscara, poprzez nominację do Złotego Globa, 'BAFTA' ('The British Academy of Film and Television Arts') i nominacji Screen Actos Guild Award za rolę w 'Angielskim pacjencie'.

Jego rola w 'Liście Schindlera' przyniosła mu także nagrodę 'BAFTA' za najlepszą męską rolę drugoplanową, a także nominację do Oscara i Złotego Globu. Otrzymał także nagrody krytyków przyznane przez National Sosiety of Film Critics i New York Film Critics. Fiennes został także okrzyknięty 'Najlepszym Aktorem 1994 roku' przez London Film Critics.

Do jego ważnych filmów możemy zaliczyć także 'Wichrowe wzgórza','Dziwne dni' i nagłośniony przez krytyków “Quiz Show”. Ostatnie produkcje z jego udziałem to 'Oscar i Lucinda', 'Rewolwer i melonik', 'Onegin', 'Koniec romansu', 'Sunshine'.ur. 7 marca 1971 Londyn, Anglia, Wielka Brytania. Rachel Weisz ukończyła literaturę angielską na uniwersytecie w Cambridge. Na ekranie zadebiutowała w roku 1993 w miniserialu telewizyjnym 'Scarlet & Black'. Jej pierwszym filmem kinowym był 'Death Machine' (1995), w którym zagrała kobietę biznesu.

Pojawiła się także w lirycznych 'Ukrytych pragnieniach' (1996) Bernardo Bertolucciego, z Liv Tyler w roli głównej, i w sensacyjnym filmie 'Reakcja łańcuchowa' (1996), jako młoda pani naukowiec i dziewczyna Keanu Reevesa.

W przeboju kasowym 'Mumia' (1999), filmie przygodowym w stylu Indiany Jonesa, Weisz jako Evelyn dzielnie pomagała Brendanowi Fraserowi walczyć z plagami wywołanymi przez tytułowego potwora, za co została nominowana przez Academy of Science Fiction, Horror and Fantasy Films do nagrody Saturna dla najlepszej aktorki.

Ostatnio mogliśmy Rachel Weisz zobaczyć w filmie 'Tube Tales' (1999), w segmencie 'Rosebud', opowiadającym o matce, która zgubiła córeczkę na stacji metra. Ostatni projekt aktorki to sequel filmu przygodowego 'Mumia', 'The Mummy Returns' (2001).ur. 7 lutego 1945 Warrington, Wielka Brytania. Przez kilka lat był nauczycielem, ale w 1969 r. zapisał się do szkoły teatralnej. Doświadczenie aktorskie zdobywał w teatrze. Występował w Manchester Royal Exchange, Bristol Old Vic i Liverpool Everyman.

W 1984 r. zagrał rzeźnika w komedii 'A Privat Function'. Był to jego filmowy debiut. Następnie występował w filmach kręconych dla brytyjskiej telewizji. Często grał przestępców. Został zaangażowany do filmu Agnieszki Holland pt. 'Zabić księdza' (1987). Przełom w karierze nastąpił w 1988 roku, gdy Postlethwaite wystąpił w roli brutalnego, terroryzującego własną rodzinę mężczyzny w 'Dalekie głosy, spokojne życie' Terence'a Daviesa.

Pozytywne recenzje sprawiły, iż aktor zaczął otrzymywać propozycje rozmaitych ról filmowych. W 'Hamlecie' (1990) zagrał aktora grającego króla, w 'Obcym 3' (1992) Davida, a w filmie 'Ostatni Mohikanin'(1992) kapitana Beamsa.

Za najważniejszy film w swojej karierze uważa 'W imię ojca' (1993) Jima Sheridana. Postlethwaite został nominowany w kategorii 'Najlepsza rola drugoplanowa'. Aktor był mocno zaangażowany w sprawę uwolnienia 'czwórki z Guilford', o której opowiada film.

W 1997 r. wystąpił w dwóch filmach Stevena Spielberga: 'Amistad' i 'Parku Jurajskim'. Zagrał także przebiegłego Sincaia w 'Bandycie' (1997) Macieja Dejczera. W 1999 wystąpił w filmowej adaptacji opowiadania George'a Orwella, 'Folwark zwierzęcy'.%%br%%


Pan Życia i Śmierci ( 09.12 - 13.12.2005 )


Obługny handlarz bronią za wszelką cene chce być najlepszy w swojej profesji. Jednak pewnego dnia odzywa się wróg o istnieniu którego nie miał pojęcia - sumienie. Mężcyźnie nie jest łatwo rozstać się z pełnym kobiet, pieniędzy i blichtru światem, w którym dotychczas żył....


Reżyseria: Andrew Niccol
Scenariusz: Andrew Niccol
Obsada: Nicolas Cage, Ethan Hawke, Jared Leto, Bridget Moynahan
Czas trwania: 122 min.'Best of Times' (1981), jednak na drodze do kariery zbawienne okazały się rodzinne koligacje, dzięki którym  zagrał  punka w filmie 'Valley Girl' (1983), a rok później  u słynnego wujka wcielił się w rolę gangstera w filmie 'Cotton Club' (1984).

Pomimo druzgocącej krytyki jego stylu gry w 'Peggy Sue wyszła za mąż' (1986), Cage postanowił nie zmieniać sposobu gry. Doceniony przez Cher zagrał u jej boku we 'Wpływie księżyca' (1987), co zaowocowało nominacją do Złotego Globu. W 'Pocałunku wampira' (1989) i 'Raising Arizona' (1987) udowodnił, że jego talent daje sobie radę zarówno z horrorem, jak i komedią.

Kultowa postać Sailora z 'Dzikości serca' (1990) przyniosła mu uznanie krytyki i rzeszę fanów. Przygotowując się do roli w 'Zostawić Las Vegas' (1995) upijał się ginem i rejestrował swoje pijane wywody na kasecie video, aby nauczyć się grać alkoholika na trzeźwo. Za swoją rolę otrzymał Oscara.Ethan Hawke - ur. 6 listopada 1970 r,. Austin, Texas, USA. Jako czternastolatek zadebiutował filmem science-fiction 'Explorers' (1985) Joego Dante, w którym wystąpił wraz Riverem Phoenixem. Dwa filmy z udziałem Ethana  cieszyły się uznaniem krytyki przy stosunkowo niskiej frekwencji. Były to: 'Kraina wód' (1992) Stephena Gyllenhaala z Jeremy Ironsem w roli głównej, oraz 'W księżycową, jasną noc' (1992) Keitha Gordona, w którym Hawke zagrał narratora Willa Knot.

W 1993 r. w filmie 'Alive' Franka Marshalla Hawke zagrał jednego ze sportowców, którzy przeżyli katastrofę samolotu w Andach. Rok później 'Orbitowanie bez cukru' (1994) Bena Stillera ustaliło wizerunek Ethana Hawke jako młodego nonkonformisty. W podobnym tonie utrzymana jest rola młodego Amerykanina podróżującego po Europie w filmie 'Przed wschodem słońca' (1995) Richarda Linklatera.

W 1995 r. Hawke powrócił do swych aktorskich początków grając w filmie science-fiction 'Gattaca' Andrew  Niccola. W westernie Linklatera 'Bracia Newton' (1998) Ethan rabował banki wraz z Matthew McConaughey, Skeetem Ulrichem i Vincentem D'Onorfio. Jako młody, utalentowany malarz partnerował Gwyneth Paltrow w 'Wielkich nadziejach' (1998) Alfonso Cuarona - ekranizacji powieści Charlesa Dickensa. W 'Cedrach pod śniegiem' (1999) Scotta Hicksa Hawke wystąpił jako dziennikarz zakochany w kobiecie, której mąż został niewinnie oskarżony o morderstwo. W roku 2000 Ethan zagrał Hamleta - rolę, która stanowi wyzwanie dla każdego aktora.


Jared Leto - urodzony 26 grudnia 1971 r., Bassier City, Luizjana, USA. Karierę rozpoczął małymi rólkami w serialach telewizyjnych. W 1994 r. Leto zagrał Jordana Catalano - chłopaka bohaterki odtwarzanej przez Claire Danes w młodzieżowym serialu 'My So Called Life'. Dzięki tej roli Jared stał się obiektem westchnień rzeszy nastolatek i przedmiotem uwagi reżyserów filmowych.

Pojawił się jako Beck w filmie 'Skrawki życia' (1995) Jocelyn Moorhouse z Winoną Ryder w roli głównej, oraz w 'Ostatnie takie lato' (1996) Davida Keatinga u boku Christiny Ricci i Gabriela Byrne'a. Słynnego amerykańskiego biegacza zagrał w biograficznym filmie 'Prefontaine' (1997) Steve'a Jamesa II.

Odrzucił role w dwóch częściach 'Krzyku' Wesa Cravena, lecz zdecydował się wystąpić w horrorze 'Ulice strachu' (1998) Jamie Blanksa. Sam jednak przyznaje, że nie jest to rodzaj filmów w których chciałby grywać. By tego dowieść, Jared Leto pojawił się w dwóch małych, lecz znaczących rolach: w dramacie wojennym 'Cienka czerwona linia' (1998) Terrence'a Mallicka i w 'Podziemnym kręgu' (1999) Davida Finchera.

Kochanka głównej bohaterki odtwarzanej przez Winonę Ryder zagrał w 'Przerwanej lekcji muzyki' (1999) Jamesa Mangolda. Był obiektem morderczych zapędów Patricka Batemana (Christiana Bale) w 'American Psycho' (2000) Mary Harron. Do roli narkomana Harry'ego Goldfarba w 'Requiem for a Dream' (2000) Darrena Aronofsky'ego Leto głodził się przez dłuższy czas, by uzyskać odpowiedni wygląd. W filmie 'The Panic Room' (2001) Davida Finchera Jared odtwarza rolę złodzieja, który próbuje okraść wdowę po milionerze graną przez Nicole Kidman.
C.Ch.

Komentarze...