Szwenk wygrał
access_time 2005-10-10 03:46:51
Na 2 Spotkaniach Twórczej Młodzieży w Kielcach młodzi filmowcy z tarnowskiego Amatorskiego Klubu Filmowego "Szwenk" zdobyli dwie nagrody w kategorii etiuda, dokument, eksperyment. Pierwsze miejsce zajął krótki film "Wpellzliśmy" zrealizowany przez Maciej Karkosza i Bartosz Porębe, trzecie "...Oto jest pytanie..." Krzysztofa Głuszaka.

Młodzi twórcy zaczerpnęli temat z życia. Wejście Polski do Unii od samego początku budziło kontrowersje. "Jest to sonda przeprowadzona wśród mieszkańców Tarnowa, którzy odpowiadają na pytanie: co się zmieniło rok po wejściu do UE. Pierwsze zdjęcia były kręcone w czasie imprezy na Rynku tarnowskim z okazji wejścia Polski do Unii. Ideą filmu było to, żeby ludzie wyrazili swoje zdanie, podzielili się odczuciami" - mówi jeden z twórców dokumentu Maciej Karkosza.

 

Z dwugodzinnego materiału powstał 5 minutowy film. Ukończony został na początku maja, a pod koniec maja na festiwalu "Dozwolone do 21" zajął 3 miejsce. Potem był Konin i tez nagrody a teraz w Kielce - festiwal europejskim "Spójrz na mnie". Trzecie miejsce zajął również film młodego twórcy  z Tarnowa. To jednominutowy obraz dotyczący palenia papierosów zrobiony przez Krzysztof Głuszaka.

 

Uczestnicy AKF "Szwenk" wyjeżdżają na szkolenia za granicę, biorą udział w warsztatach. Ten rok zapowiada się interesująco. Opiekun młodych filmowców Tadeusz Koniarz planuje już kolejne wyjazdy. Jeszcze w tym roku ma nadzieję wyjechać do Jeleniej Góry na mini warsztaty, w których wezmą udział Polacy, Niemcy i Czesi.

 

Pracownia filmowa jest czynna codziennie w Pałacu Młodzieży po godzinie 18.00 w sali 31.

 

BB

Komentarze...