Dzień Nauczyciela
access_time 2005-10-12 17:29:52
Piątek to Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli. Z tej okazji ponad trzystu pedagogów zostało wyróżnionych. Otrzymali odznaczenia państwowe, resortowe oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Małopolskiego Kuratora Oświaty. Nie wszystkie nagrody niestety wiążą się z gratyfikacją finansową.

Krzyż kawaleryjski otrzymał Marian Woźny z Żabna z 46-letnim stażem pracy. Złotymi, srebrnymi i brązowymi krzyżami zasługi uhonorowano 218 nauczycieli. Aby otrzymać takie wyróżnienie dyrektorzy szkół składali wnioski dokumentujące dorobek nauczyciela. Staż pracy pedagogów nie odgrywał tu roli.Krzyże niestety nie wiążą się z gratyfikacja finansową, to nagroda prestiżowa. Podpisane zostały przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

 

Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczono nie tylko osobom związanym z oświatą. To nagroda uznaniowa dla tych, którzy przyczynili się do rozwoju edukacji. Medal otrzymało kilku wójtów między innymi z Wierzchosławic, Gromnika, Lisiej Góry i Skrzyszowa.

 

Finansowe nagrody ministerialne i kuratoryjne przyjęło 30 nauczycieli. Nagrody pieniężne wyniosły od tysiąca do czterech tysięcy złotych.

"Zawód nauczyciela opiera się przede wszystkim na sadysfakcji i samozadowoleniu. To powołanie, nie przekładające się na stronę finansową" - powiedział zastępca dyrektora tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty - Stanisław Siadek.

 

Święto nauczycieli już w piątek. Dla uczniów to dzień wolny od nauki. Nauczyciele zwolnieni są od zajęć dydaktycznych, ale nie od wychowawczych. W praktyce wygląda to tak, że właśnie tego dnia w niektórych szkołach odbywają się konferencje czy akademie. Świętować można ostatecznie po spełnieniu obowiązku.

 

Pytanie retoryczne - i kto tu świętuje?

 

BB

 

Komentarze...