Biskup Skworc pojechał do Taize
access_time 2005-08-23 15:03:57
Opuścił nas wielki człowiek - brat Roger. Zwierzył się kiedyś Papieżowi Janowi Pawłowi II, że zastanawia się czy nie przejść na katolicyzm, a Ojciec Świety odpowiedział "Zostań gdzie jesteś" - dając tym samym wyraz uniwersalizmu chrześcijaństwa. Brat Roger nie dzielił ludzi na protestantów, katolików, prawosławnych, bo stając przed Bogiem wszyscy są równi, są dziećmi. W kościele Pojednania w Taizé zgromadzeni żegnają brata śpiewem i modlitą. "Misericordias Domini in aeternum cantabo - brzmią słowa pieśni. W Taize jest także biskup Wiktor Skworc.

Trwają uroczystości pogrzebowe. Tysiące ludzi przybyło na Mszę świętą. W uroczystości weźmie udziała także nasz tarnowski ordynariusz biskup Wiktor Skworc. Jak poinformaował nas ks. Jerzy Zoń - kapelan i sekretarz Kurii Decezjalnej w Tarnowie - biskup wyleciał do Taize. Nasz tarnowski ordynarusz cenił brata Rogera. Biskup spotykał go przy okazji wizyt brata w Polsce.

 

Brat Roger został zamordowany podczas wtorkowego wieczornego nabożeństwa. Zabójczyni podeszła do zakonnika i trzykrotnie ugodziła go nożem w szyję i w plecy. Brat Rger był francuskim protestantem. Pokazał, że nie ma znaczenia nasza przynależność religijna czy narodowość. Taizé stworzone przez brata Rogera stało się miejscem, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

 hspace=Taizé przyciąga młodych ludzi z całego świata. Wspólnota organizuje Europejskie Spotkania Młodych. Dotychczas odbyły się one w 14 miastach Europy. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1978 roku w Paryżu, który gościł pielgrzymów cztery razy. W Barcelonie i Rzymie odbyły się takie spotkania trzykrotnie, a dwukrotnie w Londynie, Budapeszcie, Wiedniu i Wrocławiu.

 

Obecnie wspólnota skupia braci dwudziestu narodowości. Jej istnienie stanowi znak pojednania między podzielonymi chrześcijanami. Sercem powołania Taize jest właśnie pojednanie chrześcijaństwa. Wspólnota nie przyjmuje dla siebie żadnych darów. Bracia zarabiają na życie wyłącznie własną pracą. Nowym przywódcą wspólnoty ekumenicznej z Taize zostanie Niemiec 51-letni brat Alois.

 

Ojciec Jan Paweł II i brat Roger - tu na ziemi -  razem tworzyli historię i teraz stanęli przed Bogiem i "tam" również razem spoglądają na nas.

 


.  

 
http://www.kosciol.pl/article.php/20050818203158588

Komentarze...