"Jaja" od Prezydenta
access_time 2005-03-16 00:25:46

Pod znakiem „jaja” będzie przebiegała impreza organizowana przy ulicy Krakowskiej w sobotnie przedpołudnie. Część ulicy Krakowskiej zostanie zamknięta, na placu przed Muzeum Etnograficznym staną stragany, zagra muzyka. Będą też jaja a na każdym pieczątka z życzeniami od prezydenta miasta. Dobra zabawa i kultywowanie tradycji – to cel imprezy „Wielkanoc w Tarnowie”.

Motywem imprezy jest „jajo”. Cztery tysiące ugotowanych jaj zostanie przeznaczonych do rozdania lub wykorzystanych w konkurach (slalom z jajem). Będzie również ogromne jajo nie-przegotowane, ale przygotowane do malowania. Każdy a szczególnie dzieciaki zostaną zaproszone do wykazania się pomysłowością i talentem artystycznym.



Zespoły folklorystyczne „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej i Zespół Pieśni i Tańca „Łoniowiacy” z Łoniowej zaśpiewają na ludową nutę. Można będzie czegoś skosztować i coś kupić. Na kramach kiermaszowych pojawi się to, co związane ze świętami, wyroby gastronomiczne i wyroby z wikliny.



[[fotka2]]Muzeum Etnograficzne otworzy nową, okazjonalną ekspozycję w „Babcinej Izbie”. - Na wystawie znajdą się tradycyjne i oryginalne dla okresu wielkanocnego, jak na przykład święconka – poinformowała Anna Bartosz, kierownik Muzeum. Nie zabraknie Baranka – symbolu świąt, a przede wszystkim tradycyjnej polskie pisanki wykonanej dwoma technikami -batikową, tą najstarszą i techniką drapania. Będą też palmy, które po wyświęceniu zatykano za obrazy, aby w ten sposób ochronić dom przed piorunami, burzami. Niektóre palmy były łamane - robiony z nich krzyżyki i zostawiano w polach, by chroniły plony przed nieurodzajem. Kotki baziowe ze święconych palm połykano, bo wierzono, że można się uchronić w ten sposób przez bólem gardła. Są też baby pieczone w dawnych tradycyjnych formach. Na ekspozycji pokazujemy foremki do odlewania baranków cukrowych. Pod sufitem izby można zobaczyć jak wygląda pająk, tradycyjne wyposażenie izby w okresie wielkanocnym, zrobione z bibuły i słomy. Na obrazach w naszej izbie zawieszone są girlandy ze sztucznych kwiatów.



[[fotka3]]Impreza wielkanocna będzie okazją do rozstrzygnięcia XVI Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową organizowanego w restauracji „Bristol” przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. W konkursie wystartuje około 100 osób (dzieci, młodzież, dorośli). Uczestniczy wykonają pisanki dawnymi metodami, ale też palmy i baranki, ciasta i przedmioty obrzędowe. Ogłoszenie wyników odbędzie się w sobotę o 14.00 w „Bristolu”.



Organizatorami imprezy są: Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Agencja "ArtMaks", MCK Sokół w Nowym Sączu, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Pomagają także tarnowskie szkoły: Zespół Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych, Zespół Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych, Zespół Szkół Plastycznych.



„Wielkanoc w Tarnowie” stwarza okazję do rodzinnej zabawy, do kontaktu z tradycją a może nawet wprowadzenia niektórych elementów tej kultury do naszych domów.



Początek imprezy o godzinie 10.00. Oby aura była łaskawa.



Beata Burkat



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A