Wspólnie o onkologii
access_time 2005-02-25 09:21:07

W Tarnowie spotkali się członkowie Komitetu Honorowego i Rady Społecznej budowy Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza. Jego budowa ma rozpocząć się w tym roku, a przewidywany koszt wyniesie ponad 50 mln zł.

Pierwsze fundusze na budowę Ośrodka Onkologicznego przeznaczył zarząd województwa małopolskiego. W tym roku będzie to 10 mln zł, podobna kwota przekazana zostanie w roku przyszłym. - Ośrodek onkologiczny jest największym projektem realizowanym w tym roku w Tarnowie, sprawa jego finansowania nie jest zamknięta. Najważniejsze, by zakończyć budowę ośrodka, ułatwi to staranie się o fundusze na jego wyposażenie - mówi marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł.


Ośrodek onkologiczny w Tarnowie ułatwi znacznie mieszkańcom regionu dostęp do świadczeń medycznych w tym zakresie. Zapewni również lepsze efekty leczenia, którego różne etapy będą mogły być zsynchronizowane. Będzie służył także chorym z miast ościennych w sąsiedniech województwach. Będzie to także obiekt estetyczny, który upiększać ma miasto, a równocześnie przyjazny dla pacjentów. Prace budowlane mają rozpocząć się najpóźniej we wrześniu tego roku, termin ostateczny ich zakończenia to czerwiec 2007 roku.


- Już rozpoczynamy nabór i przygotowanie kadry dla ośrodka, będzie tam pracować kilkadziesiąt osób. Nawiązaliśmy kontakt z centrami onkologicznymi w Krakowie i Kielcach, gdzie personel odbywał będzie szkolenia - mówi dyrektor szpitala im. św. Łukasza, Anna Czech.


Koszt pierwszego etapu budowy ośrodka obliczony jest wstępnie na 28 mln zł. Wyposażenie kosztować ma kolejne 23 mln. Nadal więc potrzeba środków na jego dokończenie. O tym, w jaki sposób pozyskiwać fundusze, dyskutowano na spotkaniu z przedstawicielami samorządów z regionu tarnowskiego, którzy zamierzają włączyć się w jego finansowanie. Deklarację o pomocy złożył także wicewojewoda małopolski Ryszard Półtorak. Lista osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia liczy około 50 osób.


- Otrzymaliśmy również deklarację prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Jerzego Millera, dotyczącą przekazania środków. Okazuje się, że są niewykorzystane fundusze na profilaktykę i badania, a takie właśnie będą wykonywane w ośrodku. NFZ jest gotów podpisać kontrakt na okres dłuższy niż rok. Dla szpitala oznacza to większą stabilizację finansową, a tym samym możliwość starania się o fundusze zewnętrzne. W tym roku wynik finansowy będzie prawdopodobnie dodatni, co również poprawia naszą sytuację - mówi dyrekor Czech. (baja)


Dziennik Polski


 

Komentarze...