Mężczyzno zadbaj o siebie!
access_time 2005-08-04 16:19:03
Dzisiaj rozpoczęły się zapisy na badania wykrywające raka gruczołu krokowego u mężczyzn w wieku od 50 do 69 roku życia. Już zgłosili się pierwsi chętni. Jest tylko 150 miejsc.

Badania organizuje szpital św. Łukasza w Tarnowie. Problem dotyczy przede wszystkim mężczyzn w między 50 a 69 rokiem życia. Diagnostyka i profilaktyka jest bardzo ważna. Świadomość mężczyzn rośnie i wielu z nich decyduje się na badania. Wczesne wykrycie raka prostaty pozwala na całkowite jego wyleczenie.

 

Choroby gruczołu krokowego, szczególnie rak, dotyczą wszystkich mężczyzn, niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia, rasy, światopoglądu, miejsca zamieszkania. W Europie Zachodniej i USA rak stercza jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i stanowi 20% wszystkich nowotworów. W 1999 roku w USA zarejestrowano ponad 179 tysięcy nowych przypadków raka, z których aż 37 tysięcy przypadków zakończyło się zgonem pacjenta. W Polsce rak stercza znajduje się na trzecim miejscu, po raku płuc i żołądka, i stanowi około 5% wszystkich zgonów z powodu nowotworów u mężczyzn.

 

Jednym z oczywistych powodów wzrostu zachorowań na raka stercza jest starzenie się społeczeństwa. Im mężczyzna jest starszy, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania. Można przyjąć, że przed 30 rokiem życia rak stercza praktycznie nie występuje. Zachorowalność gwałtownie wzrasta po pięćdziesiątce. Według danych amerykańskich współczynnik zachorowalności mężczyzn poniżej 50 roku życia wynosi 20, a w wieku 80 lat zbliża się do 90! Każdy mężczyzna po 50 roku życia powinien poddawać się corocznie badaniu gruczołu krokowego. Pierwszymi objawami są: częstomocz, bolesność i problemy związane z oddawaniem moczu, bóle lędźwiowe i w okolicach miednicy.

 

Znacznie częściej na raka stercza zapadają osoby palące i nadużywające alkoholu. Nie bez znaczenie jest też odżywianie. Tradycyjne dieta zachodnia jest bogata w tłuszcz i uboga w błonnik. Dieta azjatycka, zwłaszcza na dalekim Wschodzie, jest zgoła odmienna. Składniki diety azjatyckiej, wegetariańskiej i mieszkańców basenu Morza śródziemnego są nie tylko ubogie w tłuszcz, ale są również bogatym źródłem estrogenów roślinnych, mających właściwości przeciwnowotworowe. Dlatego mieszkańcy Azji i Dalekiego Wschodu, odżywiając się w sposób diametralnie różny od mieszkańców świata zachodniego, rzadziej zapadają na choroby gruczołu krokowego. Dieta mężczyzn w każdym wieku nie tylko tych z grupy ryzyka powinna zawierać świeże owoce, zboża, warzywa – szczególnie strączkowe, drób i ryby, soki warzywne i owocowe. Ograniczyć należy czerwone mięso, alkohol. Bardzo ważne jest systematyczne ćwiczenie.

 

Dzięki badaniom naukowców USA i Szwecji wykryto i zlokalizowano gen dziedzicznego występowania raka stercza. Obecność tego genu predysponuje do wystąpienia choroby. Określenie specyficznych genów odpowiedzialnych za rozwój choroby jest niewątpliwie pierwszym krokiem na drodze do ich zbadania i może mieć duże znaczenie w rozpoznawaniu, profilaktyce i leczeniu choroby.

 

Badania organizowane przez szpital tarnowski skierowane są szczególnie do panów z wiekowej grupy ryzyka. Badania te dotyczą każdego mężczyzny, u których stwierdzono objawy ze strony dolnych dróg moczowych.

 

Na badania można rejestrować się dzwoniąc pod numer 6315 742. Zapisanych zostanie 150 pacjentów.

BB

Komentarze...