Zbadaj poziom cukru!
access_time 2005-05-06 17:39:58
Stowarzyszenie Pacjentów Aptek już od dwóch dni w Tarnowie patronuje akcji bezpłatnego badania poziomu cukru. Akcja skierowna jest do osób chorych na cukrzycę i tych, którzy chcą sprawdzić swój stan zdrowia. Cukrzyca jest tą chorobą, której objawów możemy nie zuważyć od razu, a skutki mogą nawet w dzisiejszych czasach prowadzić do śmierci lub kalectwa. Zapadają na nią nie tylko osoby starsze, ale też młodzież i dzieci.

To trzecia akcja organizowana przez Stowarzyszenie Pacjentów Aptek. Wczoraj odbywała się przy parafii Miłosierdzia Bożego (ul. Klikowska), dzisiaj przy parafii w Mościcach. Jutro (sobota) wszyscy zainteresowani zaproszeni są do kościoła Misjonarzy, gdzie pielęgniarki będą wykonywać konieczne badania. Od godziny 9.00 do 16.00 będzie można zmierzyć poziom cukru we krwi, wymienić stary glukometr na nowy i nabyć nowy glukometr w atrakcyjnej cenie (30 zł). Wymianę i zakup można też dokonać w aptekach należących do Stowarzyszenia (np. w aptece przy ul. Akacjowej).



Diabetolog dr Marian Augustyn popiera takie akcje. "Cukrzyca jest schorzeniem, które wymaga edukacji - powiedział dr Augiustyn. Problem nie kończy się na wizycie u lekarza diabetologa i zażywaniu leków. Cukrzyk musi znać istotę choroby, jej mechanizmy działania. Tylko wtedy będzie postępował właściwie, stosując nie tylko leki, ale też dietę. Z tą chorobą można żyć normalnie. Sukcesem jest to, że pacjent potrafi panować nad sobą i chorobą. Dlatego takie akcje są konieczne i są dobre".



Cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia krążenia, nerek, oczu, serca. Są to zmiany nieodwracalne. Chory może żyć z cukrzycą długie lata postępując zgodnie z zaleceniami lekarza. Może też zignorować chorobę, pamiętając jednak że prowadzi do śmierci. Cukrzyk może umrzeć na schorzenia towarzyszące. Wiadomo, że w Stanach Zjednoczonych 50% amputowanych kończyn wiąże się z cukrzycą.



Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której podstawowym objawem jest podwyższony poziom cukru (glukozy)we krwi. Najpowszechniejsze rodzaje cukrzycy to cukrzyca typu 1- dotykająca głównie ludzi młodych, w której dochodzi do braku insuliny, wobec czego leczenie insuliną jest zawsze niezbędne, oraz cukrzyca typu 2 - cukrzyca dorosłych, insulinoniezależna (około 80 - 85% wszystkich pacjentów z cukrzycą). W tym rodzaju cukrzycy przyczyną podwyższonego poziomu cukru nie jest brak insuliny, ale jej nieprawidłowe działanie w organizmie (oporność na działanie insuliny). Podczas gdy stężenie insuliny we krwi może być prawidłowe albo nawet podwyższone, dochodzi do niewłaściwego działania tak zwanych receptorów dla insuliny. Cukrzyca typu 2 występuje częściej u ludzi otyłych, prowadzących siedzący tryb życia, obciążonych nadciśnieniem tętniczym i zaburzeniami gospodarki tłuszczowej. Chorobą tą dotknięte są częściej osoby, u których w przeszłości występowały zaburzenia tolerancji glukozy, a także kobiety, u których stwierdzono cukrzycę w ciąży. Tacy pacjenci powinni regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi.



Stowrzyszenie Pacjentów Aptek zaprasza na badanie poziomu cukru - w sobotę od 9.00 do 16.00, które odbędzie się przy parafii Misjonarzy.



Beata Burkat



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A