Tarnów najbardziej przestępczy
access_time 2005-02-21 07:22:06

W ubiegłym roku w Tarnowie i powiecie policja odnotowała 9,2 tys. przestępstw. W porównaniu z 2003 rokiem nastąpił wzrost o 3,3 proc. Kilka szczególnych zdarzeń z udziałem nieletnich spowodowało, że liczba przestępstw dokonanych przez nich zwiększyła się aż o ok. 78 proc. Ubiegłoroczny wskaźnik wykrywalności sprawców jest korzystniejszy niż w 2003 roku.

W zgodzie z nieustannie utrzymująca się tendencją, najwięcej przestępstw, bo aż 76 proc. z ogółu, przypadło na sam Tarnów. - To największa w powiecie aglomeracja, skupiająca w swoim obrębie najbardziej aktywne środowiska przestępcze - mówi Andrzej Sus, rzecznik prasowy KM Policji w Tarnowie.


Niepokojący jest wzrost liczby rozbojów, bójek, pobić oraz przestępstw narkotykowych. Sama jednak statystyka nie daje pełnego obrazu sytuacji. Przykładowo: w stosunku do 2003 r. liczba przestępstw popełnionych przez nieletnich wzrosła aż o 77,8 proc. - Na tę zadziwiającą statystykę zapracowało chociażby 6 nieletnich z gimnazjum w Zabawie, którzy w ub. roku dokonali na 13-letnich uczniach 64 wymuszenia rozbójnicze i 110 usiłowań wymuszeń - informuje rzecznik policji. - Z kolei na statystykę pobić miały znaczny wpływ waśnie między kibicami-chuliganami dwóch tarnowskich klubów. W tym czasie zatrzymano 14 osób związanych z tymi wydarzeniami.W kategorii przestępstw: bójki i pobicia, jako w jedynej odnotowano kilkuprocentowy spadek wykrywalności sprawców. A. Sus znów odwołuje się do problemu pseudokibiców. - Często ustalenie sprawcy pobicia w takim przypadku jest utrudnione, gdyż jego ofiara nie wyraża chęci do współpracy z policją, wybiera milczenie.W ub. roku zdecydowanie mniej skradziono samochodów, nieco mniej było także włamań. Generalnie wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw wyniósł 65,2 proc. (63,4 proc. w 2003 roku). Różnego rodzaju zarzuty przedstawiono 3,5 tysiącom osób. Prawie 80 z nich trafiło od razu do aresztu tymczasowego. (ziob)Dziennik Polski 

Komentarze...