Laureaci Ogólnopolskich Wystaw i Biennale Pasteli w TCK
access_time 2005-01-11 17:24:45

Nowy Rok w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury przywitany zostanie wyjątkową wystawą malarstwa pastelowego. Technika pastelowa znana jest od XV wieku, w Polsce zaś największą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku.

Któż nie zna dzieł malarzy okresu Młodej Polski: Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Teodora Axentowicza czy Wojciecha Weissa – to jedni z największych, nie mówiąc już o słynnych portretach pastelowych Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Do dziś (na szczęście) nie zmalało zainteresowanie twórców tą techniką, w której artysta śmiało może wyrazić swą indywidualność.



Pastele są jednak szczególnym zwierciadłem temperamentów twórczych, odbiciem kunsztu pracy nad dziełem, w którym żadnego błędu nie da się wymazać, czy powtórnie zamalować. Tematyka zaś współczesnych pasteli wykracza szeroko poza tradycyjny portret i krajobraz. Artyści nie stronią od dramatyzmu zagrożeń ekologicznych czy problemów egzystencjalnych ujmując je bądź to w wielce wysmakowanych odcieniach barw, lub w stylizacji graficznej, czy też przedstawiając je poprzez ostry konturowy rysunek. Jedni swe wypowiedzi artystyczne zamykają w miniaturowej formie, innych zaś ogranicza jedynie format kartonów. Osiągnięcia współczesnych pastelistów można oglądać rokrocznie w Nowym Sączu na początkowo Ogólnopolskiej Wystawie Pasteli, a obecnie Międzynarodowym Biennale.



Tarnowskie Centrum Kultury proponuje Państwu przegląd twórczości laureatów tych konkursów od początku ich powstania w 1987 roku, po dzień dzisiejszy. Zaprezentujemy blisko 40 prac artystów, którzy w kolejnych edycjach konkursu otrzymali nagrody główne:  Andrzej Guttfield z Torunia (1987,1991,1998r.), Jolanta Jastrzębska-Jakiel z Sanoka (1989 r.), Ewa Pello z Krakowa (1994 r.), Marek Grabowski z Dąbrowy Górniczej (1996 r.), Adam Widełka z Konina (2000 r.) i Marek Sołowiej z Zamościa (2002 r.).



Serdecznie zapraszamy do TCK w najbliższy piątek 14 stycznia 2005 r. o godz. 18,oo na wernisaż wystawy, później zaś od 15 do 30 stycznia, w godz. 9.00 – 18.00 do zwiedzania wystawy. Wstęp wolny.


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A