"Złamana kolumna" po renowacji
access_time 2004-12-11 07:43:48

Dla upamiętnienia rekonsekracji świątyni w Jerozolimie, Żydzi obchodzą święto Chanuka. Święto trwa osiem dni, odlicza się je zapalając kolejną świecę. Wczoraj, pod pomnikiem ku czci pomordowanych Żydów zabłysnęły cztery światełka i tę symbolikę połączono z oficjalnym odsłonięciem, po żmudnych zabiegach konserwatorskich - "Złamanej kolumny".

[[fotka1]]Pomnik znajduje się na tarnowskim Cmentarzu Żydowskim. Wzniesiony został - o czym przypomniał dyrektor Muzeum Adam Bartosz - w 1946 roku, w miejscu jednego z masowych grobów. Twórca, młody wówczas rzeźbiarz - David Beker (uczeń Xawerego Dunikowskiego) posłużył się symbolem - złamanej kolumny, znaku tragicznie przerwanego życia. Do tego celu wykorzystał jedną z ocalałych kolumn podpierających strop Synagogi Nowej w Tarnowie, spalonej podczas okupacji. Wyryty na niej cytat (po hebrajsku): "A słońce świeciło i nie wstydziło się..." jest cytatem tragicznego poematu Nahmana Bialika o pogromie w Kiszyniowie w roku 1905, a nawiązuje do masowej zagłady Żydów w 1943 r.


Staraniem Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie i dzięki funduszom uzyskanym z Województwa Małopolskiego, przeprowadzona została gruntowna konserwacja zabytku. Konserwator Barbara Dworaczyńska doprowadziła "Kolumnę" z piaskowca do idealnego stanu. W trakcie specjalistycznych prac nie tylko oczyszczono kamienne elementy z "wiekowych" zabrudzeń atmosferycznych i napisów graffiti, ale także uzupełniono ubytki i poprawiono spoiny.



Wczorajsza uroczystość potwierdza, iż konsekwentnie realizowany jest program odnawiania Cmentarza Żydowskiego. Jeszcze kilka lat temu obszar z nagrobkami porastał dziki las, obecnie zwiedzający, przechodząc alejkami, kierują się w stronę nagrobków znanych ludzi narodowości żydowskiej. Cmentarz otwierany jest podczas Dni Kultury Żydowskiej, można tutaj wejść każdego dnia, wypożyczając klucz z Muzeum (Rynek 20). test i zdj. (kis).



Dziennik Polski



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A