„Tarnów z Melpomeną pod rękę”
access_time 2004-10-05 07:24:32

Promocji książki  „Tarnów z Melpomeną pod rękę” i wspomnieniom z teatralnego życia, było poświęcone poniedziałkowe spotkanie na Małej Scenie Tarnowskiego Teatru.

Książka została wydana „na początek” w nakładzie 1000 egz. Zawiera liczne wspomnienia i fotografie z życia Tarnowskiego Teatru. Okazją do jej wydania był jubileusz 50-lecia tarnowskiej sceny. Interesująco o czasach minionych rozmawiali: Ryszard Smożewski, Giowanni Pampiglione, Zofia Kucówna, Mieczysław Górowski i prowadzący spotkanie Łukasz Maciejewski



Co znaczy teatr i jego magia, jaki wpływ ma na otoczenie, a jak sytuacja wokół teatru oddziałuje na to co w nim - o tym rozmawiali zgromadzeni, wspominając różne wydarzenia z teatru i wokół teatru.



Ryszard Smożewski dzielił się wspomnieniami związanymi z funkcjonowaniem Teatru Tarnowskiego w czasie, gdy był on jego dyrektorem. Przypomniał o specyfice czasu, gdy działała cenzura, i o tym, że mimo tej cenzury kultura miała się wtedy całkiem dobrze, bo były na nią środki, jak nigdy wcześniej ani później.



Zofia Kucówna  mówiła o niezwykłej więzi, magii teatru, czymś, czego nie ma kiedy ogląda się program we telewizji,  „Jeśli się nie chodzi w młodości do teatru to się do niego chodzić nie będzie” …„ w telewizji to my tylko podglądamy natomiast przychodząc do teatru… jest z cala pewnością miejsce magiczne, bo to nie jest tylko obejrzenie fabuły… tu odbywa się tajemnicza sprawa, wymiana energii miedzy ludźmi na scenie a wami”



O swojej pasji twórczej i plakacie teatralnym mówił Pan Górowski, którego znakomite plakaty mogliśmy podziwiać na Małej Scenie.



Dyrektor Tarnowskiego Teatru Wojciech Markiewicz m.in. przypomniał swoje pierwsze chwile związane z teatrem i koncercie laureatów konkursu recytatorskiego, kiedy to poznał pana Smożewskiego.



Giowanni Pampiglione to włoski reżyser, pisarz i tłumacz zafascynowany Polską . Za promowanie polskiej kultury teatralnej otrzymał w 2004 roku Nagrodę im St. Witkiewicza przyznana przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego Od lat reżyseruje w teatrach w Polsce. W czasie spotkania okazał nam swoje znakomite poczucie humoru, z wdziękiem i gracją opowiadając różne historie i anegdoty związane z polskimi aktorami i wydarzeniami teatralnymi. Wspominał m.in. znakomitych aktorów Kazimierza Rudzkiego i Jerzego Bińczyckiego, oraz dowiedzieliśmy się, że Andrzej Grabowski gotuje znakomity bigos. O książce Ryszarda Smożewskiego mówi: „Widziałem różne książki o teatrze, ale ta jest przepięknie zrobiona, bardzo ją cenię…



W środę 6 października o godzinie 11.00, w księgarni „MARKA” na Placu Sobieskiego, kolejna promocja książki „Tarnów z Melpomeną pod rękę”

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A