Wspomnienie o Legionach
access_time 2004-11-06 07:09:33

Już w tę niedzielę odbędą się uroczystości na Cmentarzu Legionowym w Łowczówku. Od sześciu lat organizuje je starostwo powiatowe. W tym roku odbywają się w 90 rocznicę bitwy stoczonej przez legionistów Józefa Piłsudskiego.

Do udziału w uroczystościach zaprasza wszystkich tarnowian i mieszkańców powiatu starosta Michał Wojtkiewicz. Będą to jednocześnie powiatowe obchody Dnia Niepodległości. Rozpoczną się w niedzielę w Łowczówku, o godz. 11, polową mszą świętą odprawioną pod gołym niebem na Cmentarzu Legionowym.


Msza celebrowana będzie przez księży z Pleśnej i Tuchowa. Po odczytaniu apelu poległych, złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. Po zakończeniu mszy uczestnicy częstowani będą przez harcerzy tradycyjną grochówką, zapłonie ognisko, zabrzmią pieśni legionowe. Tarnowski szwadron jazdy konnej zaprezentuje się w strojach legionistów.W Łowczówku promowana będzie książka autorstwa Józefa Kozioła, nauczyciela i historyka z Tuchowa, poświęcona Bitwie pod Łowczówkiem. Jest to nowe, poszerzone wydanie tej książki. Sprzedawane będą pocztówki z widokiem Cmentarza Legionowego. Organizatorzy chcą pozyskać w ten sposób pewne środki na prace konserwatorskie.Cmentarz Legionowy w Łowczówku przechodził na przestrzeni trzech ostatnich lat kompleksowy remont. W tym roku zakończył się jego trzeci etap, polegający na odnowieniu kaplicy cmentarnej.- Dzięki temu odkryliśmy piękne fundamenty kaplicy wykonane z kamienia, które do tej pory były zatynkowane i zakryte - mówi Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa powiatowego, który opiekuje się cmentarzami z I i II wojny. - Na cmentarzu w Łowczówku zakończyliśmy więc w ten sposób prace remontowe. Potrzeby na innych cmentarzach z tamtych czasów są natomiast nadal bardzo duże.Udział w uroczystościach patriotycznych w Łowczówku jest potwierdzany za każdym razem przez organizatorów, którzy rozdają karty uczestnictwa.- W tym roku osoby, które były trzy razy z rzędu na uroczystościach w Łowczówku i udokumentują to, otrzymają od nas pamiątkowy znaczek - mówi Ryszard Żądło. - Te osoby, które uczestniczą w uroczystościach od samego początku, czyli już od sześciu lat, uhonorujemy w jeszcze inny sposób. Otrzymają od nas znaczek z orłem legionowym innego koloru.(Smol)


Dziennik Polski

Komentarze...