Okres przeziębień
access_time 2004-11-03 22:36:08
To infekcja która nie trwa zbyt długo, ale daje się we znaki zwłaszcza dzieciom w różnym wieku. Dlatego warto znać sposoby by załagodzić dolegliwości i wrócić do zdrowia.
Złe samopoczucie, podwyższona temperatura, wodnisty katar, ból gardła oraz kaszel to właśnie wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych nazwane popularnie przeziębieniem. Objawy te pojawiają się w 72 godziny po kontakcie z wirusem.

Wirusy żyją wokół nas! Ponieważ przeziębienie może wywołać ponad 200 różnych wirusów dlatego organizm ludzki nie jest w stanie się na nie uodpornić. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa higiena;
Częste mycie rąk, unikanie osób zakatarzonych lub kaszlących. Dzieci chorują częściej niż dorośli i choroba przebiega bardziej burzliwie a gorączka może dochodzić do 40 ° C. Po 2 – 3 dobach temperatura spada ale inne dolegliwości utrzymują się jeszcze przez kilka dni, natomiast kaszel utrzymuje się nawet do dwóch tygodni.

Dlatego należy wiedzieć że:

Dzieciom do 12 roku życia nie wolno podawać preparatów zawierających aspirynę bo grozi to wystąpieniem zespołu Reya objawiającego się ostrym zaburzeniem czynności wątroby i mózgu. Na to schorzenie zapadają tylko dzieci ale występuje bardzo rzadko. Lekarze polecają zatem podawać dzieciom preparaty z paracetamolem lub ibupromem.


Odpowiednie działania gdy dziecko gorączkuje:
- kąpiel ochładzająca
- podawanie dużo płynów bogatych w witaminę C
- dbanie o świeżą pościel z tkanin bawełnianych lub flaneli
- sprawdzanie gorączki podczas zaśnięcia
- wietrzenie pokoju bez względu na niską temperaturę na zewnątrz
Bogate w tlen powietrze w pokoju pomaga zwalczyć infekcję u chorego.
Komentarze...