Album i wizyta młodzieży
access_time 2004-10-20 08:02:50

Tarnowska delegacja ze starostwa gościła w Linzu, w Górnej Austrii podczas organizowanej raz na dwa lata konferencji tamtejszego Austriackiego Czarnego Krzyża. Niewykluczone, że efektem tej właśnie wizyty będzie przyjazd austriackiej młodzieży w wakacje, w celu uporządkowania jednego z cmentarzy z I wojny.

W wyjeździe do Górnej Austrii uczestniczyli m.in. starosta tarnowski Michał Wojtkiewicz, Ryszard Żądło ze starostwa, burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś oraz Wacław Prażuch. Pojechali na zaproszenie tamtejszego oddziału Austriackiego Czarnego Krzyża jako uczestnicy konferencji podsumowującej dwuletni okres działalności organizacji opiekującej się grobami żołnierzy z I wojny światowej.


W konferencji brały udział także delegacje zagraniczne z Włoch i Francji oraz właśnie z Polski.Podczas konferencji w Linzu zaprezentowana została wystawa fotograficzna pokazująca wybrane cmentarze z czasów I wojny, znajdujące się w powiecie tarnowskim. To ta sama wystawa planszowa, która pokazywana była w ostatnie wakacje młodzieży niemieckiej goszczącej w Kąśnej Dolnej.Pokazane są na tych planszach zdjęcia z 20 najbardziej reprezentacyjnych cmentarzy z I wojny, ze stu znajdujących się w powiecie tarnowskim. Na zdjęciach pokazano jak te cmentarze wyglądają obecnie, a jak prezentowały się przed renowacją i jeszcze wcześniej, zaraz po wybudowaniu.Według Ryszarda Żądło, Austriacki Czarny Krzyż w dość dużym stopniu finansuje renowacje niszczejących cmentarzy z tamtych czasów,  znajdujących się wokół Tarnowa.- Między innymi w ostatnich dwóch latach z bardzo dużym wkładem finansowym Austriaków remontowany jest cmentarz nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej, piękny, duży cmentarz, który był bardzo zniszczony - mówi Ryszard Żądło.Cmentarz nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej jest o tyle ciekawy, że usytuowano go bezpośrednio na polu bitwy, która w czasie I wojny światowej tam się rozegrała. Do dziś zachowały się tam leje po pociskach i ślady po okopach. Jest nawet koncepcja odtworzenia fragmentów infrastruktury wojennej, która wtedy tam była.Podczas konferencji w Linzu polska delegacja zaprezentowała także reportaż filmowy, zrealizowany w tym roku przez krakowski oddział telewizji. Materiał filmowy traktuje o tegorocznej wizycie młodych Niemców w Tursku-Zapotoczu i remontowaniu tamtejszego cmentarza z I wojny.Autorką reportażu jest Agnieszka Partridge. Młodzi Niemcy porządkowali wtedy wspólnie leśny cmentarz w Tursku-Zapotoczu wspólnie z młodzieżą polską z Goleniowa i Ciężkowic.Projekcja filmu o tej tematyce w Linzu sprawiła, że powstał teraz pomysł zorganizowania podobnego przyjazdu dla młodzieży austriackiej. Młodzi Austriacy z Górnej Austrii przyjechaliby w przyszłym roku na teren gminy Tuchów, aby wspólnie z polską młodzieżą porządkować jeden z okolicznych cmentarzy.


Przypomnijmy, że gmina Tuchów ma już od dłuższego czasu nawiązaną współpracę z Austriackim Czarnym Krzyżem i stąd między innymi obecna wizyta w Linzu burmistrza Mariusza Rysia.


- Podczas konferencji w Linzu przedstawiliśmy także pomysł wspólnego wydania albumu pamiątkowego o cmentarzach z I wojny światowej - tłumaczy Ryszard Żądło. - Powstała koncepcja wydania takiego albumu, autorstwa właśnie Agnieszki Partridge, pokazującego cmentarze z I wojny pod kątem ich walorów artystycznych oraz pokazania sylwetek projektantów, którzy pracowali przy ich założeniu. Byli to znakomici artyści, między innymi Polak, Jan Szczepkowski.Album zostałby wydany na przyszłoroczne obchody Bitwy Gorlickiej. Uroczystości z tej okazji odbywać się będą także w powiecie tarnowskim. Album zostałby dofinansowany z budżetu starostwa, ale także: z pieniędzy Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa oraz właśnie ze środków Austriackiego Czarnego Krzyża, oddział w Linzu, jeśli oczywiście Austriacy się na to zgodzą.Jak powiedział nam Wacław Prażuch, powiat tarnowski utrzymuje kontakty z austriackim oddziałem Czarnego Krzyża z Linzu, gdyż właśnie najwięcej żołnierzy z terenu Górnej Austrii jest pochowanych na podtarnowskich cmentarzach.(Smol)Dziennik Polski

Komentarze...