Dwa "złota" dla Tarnowa
access_time 2004-10-19 05:56:52

Na najnowocześniejszej ścianie wspinaczkowej w naszym kraju, w niedzielę, rozegrano międzynarodowe mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej. W hali Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji rywalizowali reprezentanci Polski, Rosji, Ukrainy i Czech. Reprezentanci gospodarzy zdobyli dwa złote medale. Po raz kolejny nie zawiedli: Edyta Ropek i Tomasz Oleksy.

Dzień eliminacji przebiegał bez niespodzianek. W konkurencjach na czas kobiet i mężczyzn do półfinałów awansowali tarnowianie: Tomasz Oleksy i Edyta Ropek. Reprezentanci Polski, startujący jeszcze kilka dni wcześniej, w ostatniej edycji Pucharu Świata w Chinach nie mieli problemów z awansem do finału w konkurencji na trudność. O ile w "czasówkach" Oleksy i Ropek należeli do faworytów, w rywalizacji na trudność kandydatami do miejsc na podium byli przede wszystkim goście zza granicy. Do Tarnowa przyjechał m. in. Jurij Dułub, Rosjanin z Kaliningradu, będący w ostatnim czasie wysoko w zawodach Pucharu Świata. - Jurij w tym roku w Polsce był kilka razy - powiedział nam prowadzący zawody Rafał Nowak. - Czas więc na to, by wreszcie przegrał. Może Tomek Oleksy wykorzysta to, że jest u siebie.Finały rozpoczęły "czasówki". W pierwszej parze półfinałowej Edyta Ropek nie miała problemów z pokonaniem młodej lublinianki, Moniki Prokopiuk. W finale rywalką tarnowianki była Eliza Kugler z Trójmiasta. Na obu drogach nasza zawodniczka okazała się lepsza i po raz kolejny sięgnęła po mistrzostwo kraju i jednocześnie Puchar Polski.Wśród Panów pierwsza para półfinałowa to pojedynek najlepszego w naszym kraju, piątego w Pucharze Świata, wicemistrza globu Tomasza Oleksego z aktualnym mistrzem Polski, Andrzejem Mecherzyńskim-Wiktorem. O niespełna trzy sekundy na pierwszej drodze był szybszy krakowianin. Oleksy postawił wszystko na jedną kartę. Postanowił na drugiej drodze wyprzedzić rywala skokiem do chwytu. Niestety, nie zatrzymał czasu i marzenia, nawet o brązowym medalu prysły. W drugim półfinale mistrz Czech - Libor Hroża wygrał z Kiriłem Szewczenko z Ukrainy. W finale na 13-to metrowej ścianie, na pierwszej drodze szybszy o jedną sekundę był Czech. Jednak dynamiczne przejście drugiej drogi w czasie niespełna 9 sekund dało "Mecheniorowi" ponowne mistrzostwo.Po "czasówkach" przyszedł czas na rywalizację na trudność. Z 18 finalistów tylko jeden doszedł do końca. Wśród pań Kinga Ociepka z Krakowa, wygrała po raz trzeci z rzędu, chociaż dużą ochotę na pokonanie swojej wychowanki miała, Renata Piszczek, wracająca do wspinania po dłuższej przerwie.W rywalizacji mężczyzn spełniły się słowa Rafała Nowaka, Jurij Dułub wreszcie przegrał i to z Tomkiem Oleksym. Długo prowadzili wspólnie Juraj Repcik oraz Kirił Szewczenko. Dułub startując jako przedostatni uzyskał lepszy wynik od Słowaka i Ukraińca. Jako ostatni na ścianę ruszył Oleksy. Widać było, że "Młody" jest w świetnej formie. Kolejne metry ściany pokonywał niezwykle dynamicznie. Kiedy przeszedł chwyt, na którym odpadł Rosjanin, wiadomo było, że jest mistrzem Polski. Ostatni fragment ściany pokonał przy brawach całej hali. Tarnowianin nie dość, że był już najlepszy, to jeszcze skończył drogę.Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej.


"Czasówka" kobiet. 1. Edyta Ropek (Tarnovia), 2. Eliza Kugler (UKS Rumia), 3. Katarzyna Jurek (Agama Warszawa), 4. Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin).


"Czasówka" mężczyzn. 1. Andrzej Mecherzyński - Wiktor (UKS Rumia), 2. Libor Hroża (Czechy) 3. Kirił Szewczenko (Ukraina). 4. Tomasz Oleksy (Tarnovia),Konkurencja na trudność kobiet. 1. Kinga Ociepka (UKA Warszawa) 2. Renata Piszczek (Reni Sport Kraków), 3. Małgorzta Kusztelak (UKA Warszawa),... 5. Edyta Ropek (Tarnovia).Konkurencja na trudność mężczyzn. 1. Tomasz Oleksy (Tarnovia), 2. Jurij Dułub (Rosja), 3. Juraj Repcik (Słowacja), Kirił Szewczenko (Ukraina). (BD)Dziennik Polski

Komentarze...