Światła Bożego Narodzenia Montbeliard 2004
access_time 2004-11-24 09:31:37

Od 27 listopada do 24 grudnia br. w Monbeliard (Francja) odbywają się słynne Targi Bożonarodzeniowe, na których Polska jest gościem honorowym. Ekspozycję polską na Targach przygotowały wspólnie Muzeum Okręgowe w Tarnowie i „Cepelia”.

[[fotka2]]Na targi do Montbeliard każdego roku przyjeżdża ponad 600 tysięcy turystów z całej Francji. W tym roku miejscowe muzeum gości wystawę przygotowaną przez tarnowskie Muzeum Okręgowe, na której pokazano najpiękniejsze szopki ludowe regionu tarnowskiego, stroje kolędników, maski oraz... tradycyjny polski stół wigilijny z zawieszonym u sufitu "szczytem" z jodły i snopkiem słomy w kącie.


Wystawa ozdobiona jest wielkimi planszami o motywach kwiatowych, przygotowanymi przez malarki z z Zalipia, pod kierownictwem dyrektorki Domu Malarek - Wandy Chlastawy. Codziennie na targach w Montbeliard występować będzie kapela kolędnicza z Dębna pod kierunkiem Ryszarda Sachy. „Cepelia” natomiast prezentuje na Targach m.in. koronki z Bobowej, pantofle i wyroby skórzane z Nowego Targu, haftowane obrusy z Makowa Podhalańskiego, piernikowe serca z Jaworzna, ozdoby choinkowe z Dukli.[[fotka3]]Jest to prawdziwa promocja Małopolski, na którą z regionu i samego Krakowa wyjeżdża do Montbeliard ponad 40 osób.Targi uroczyście otwiera 27 listopada mer Montbeliard, sentor Louis Souvet w towarzystwie konsula generalnego RP w Lyonie - Piotra Adamiuka i dyrektora tarnowskiego Muzeum Okręgowego - Adama Bartosza.


 

Komentarze...