"Dyrektorskie" zasiłki
access_time 2004-11-24 07:57:23

Dwaj tarnowscy bezrobotni, którzy pracowali za granicą, będą otrzymywać zasiłki w wysokości obowiązującej w danym kraju, czyli ponad 2 i około 4,5 tys. złotych miesięcznie na rękę. Tymczasem normalny zasiłek wynosi u nas 504 zł brutto ...

Są to osoby, które przez jakiś czas mieszkały w krajach Zachodniej Europy, pracowały tam legalnie, nabyły prawo do zasiłku. W tych krajach jako bezrobotni otrzymywaliby, przeliczając na złotówki, zasiłki w takiej właśnie wysokości. Teraz osoby te przeniosły się do Polski, więc zgodnie z przepisami unijnymi mają prawo do zasiłków takich, jak w tamtych krajach. Otrzymywać je będą przez 3 miesiące - wyjaśnia Stanisław Dydusiak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie.


W Polsce zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez 6 miesięcy i wynosi 504 zł brutto. W tej sytuacji bardzo wysokie zasiłki budzą wiele emocji, w takiej wysokości otrzymuje pensję niejeden szef instytucji czy przedsiębiorstwa państwowego.

- Myślę, że pomimo wszystko wysokość zasiłku w takiej sytuacji powinna być dostosowana do polskich realiów, choćby do wysokości przeciętnego wynagrodzenia lub określona mogłaby być kwota maksymalna, której nie można byłoby przekroczyć. W tej sytuacji bowiem osoby mieszkające na przykład w krajach skandynawskich, gdzie koszty utrzymania są bardzo wysokie, mogą u nas otrzymywać niezwykle wysokie zasiłki - mówi dyrektor.

Podobnie jak wszystkie zasiłki i te wypłacane są z Funduszu Pracy, jednak kraje, w których te osoby pracowały, zwracają Urzędom Pracy wypłacone sumy. (baja)

Dziennik Polski


Komentarze...