Bez podwyżek
access_time 2004-11-22 07:18:56

Na sesji w czwartek radni miejscy ustalili nową taryfę przewozową dla autobusów komunikacji miejskiej. Pojawił się w niej także weekendowy bilet rodzinny. Co to takiego?

Krzysztof Kluza, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Tarnowie: - Bilet będzie wprowadzony po to, aby rodzina licząca przynajmniej troje członków rodziny, mogła sobie na tej podstawie bez ograniczeń korzystać w weekendy z autobusów komunikacji miejskiej. Bilet rodzinny będzie ważny przez całą dobę na wszystkich liniach miejskich, oczywiście na wspólne wyjazdy rodzinne. Warunkiem będzie podróżowanie na ten bilet jednego lub dwojga rodziców przynajmniej z jednym dzieckiem w wieku do 16 lat. Tego typu weekendowe bilety rodzinne od dłuższego czasu z powodzeniem funkcjonują już na przykład w Krakowie.

Początkowo planowaliście, że rodzinny bilet weekendowy będzie kosztował 8 zł, radni ustalili ostatecznie jego cenę na 6 zł.

- W innych miastach ten bilet jest znacznie droższy. Ta cena będzie więc bardzo przystępna dla tarnowian podróżujących komunikacją miejską. Licząc nawet kilka przejazdów dla rodziny trzyosobowej, czy też na przykład czteroosobowej, to z pewnością będzie można mówić o sporych oszczędnościach na biletach autobusowych w weekendy. Sądzimy, że tarnowskie rodziny będą wykorzystywać bilety weekendowe w związku z tym maksymalnie i bardzo często.

Niektórzy radni w dość humorystyczny sposób pytali, czy na bilet rodzinny będzie nogła komunikacją miejską poruszać się autobusami kobieta w ciąży albo na przykład, czy będzie można jeździć na taki bilet z 16-letnią utrzymanką. To pytania z serii tych bardziej "humorystycznych". Ale czy na bilet rodzinny będzie możliwe poruszanie się autobusami miejskimi z cudzym dzieckiem?

- Podróżowanie z cudzym dzieckiem w weekendy z użyciem biletu rodzinnego oczywiście nie będzie możliwe. W regulaminie będzie napisane jasno, że do podróżowania na bilet rodzinny będzie musiało być w autobusie własne dziecko. Gdyż, jak sama nazwa wskazuje, jest to bilet rodzinny. Sąsiada dziecko nie wchodzi więc już, niestety, w rachubę... Kontrolerzy będą sprawdzać pod tym kątem dokumenty pasażera.

Jedna z tarnowskich partii politycznych ostro protestowała kilka dni temu przeciwko wprowadzeniu od 1 lutego nowej taryfy przewozowej i podwyższaniu cen biletów komunikacji miejskiej. Ale politycy tego ugrupowania są chyba niedoinformowani, bo w tej taryfie nie ma podwyżek.

- Nową taryfę wprowadziliśmy jedynie po to, aby tarnowanie mogli korzystać z nowych rodzajów biletów, takich właśnie jak weekendowe bilety rodzinne, które - jak już mówiłem - z powodzeniem funkcjonują w innych miastach. Wprowadzimy też bilety miesięczne i inne okresowe uprawniające do podróżowania dwoma autobusami komunikacji miejskiej.

RozmawiaŁ

Janusz Smoliński        


Dziennik Polski

Komentarze...