Trzy dni z puszkami
access_time 2004-09-25 06:40:19

W tarnowskim magistracie odbyło się pierwsze z dwóch spotkań Społecznego Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, przed zaplanowaną na 1 listopada kwestą. Ze wstępnych ustaleń członków komitetu wynika natomiast, że tegoroczna kwesta na ratowanie zabytkowych grobowców może potrwać aż trzy dni i rozpocznie się już 31 października.

[[fotka1]]Tegoroczna kwesta planowana jest na trzy dni w związku z tym, że Wszystkich Świętych wypada w poniedziałek. Kwestujący na ratowanie zabytków Starego Cmentarza planują więc wyruszyć z puszkami po alejkach już dzień wcześniej, w niedzielę 31 października.


Kwestowaliby także 1 listopada oraz - być może - także w Zaduszki, czyli we wtorek 2 listopada, choć akurat w tej sprawie nie ma jeszcze ostatecznej decyzji.


W ramach planowanej kwesty, poczyniono już pierwsze przygotowania do niej. Jak mówi przewodniczący społecznego komitetu opieki nad Starym Cmentarzem, Antoni Sypek, oczywiście dla tarnowian odwiedzających w tych dniach Stary Cmentarz będą podarunki.


Sięgający do portfeli będą mogli liczyć tradycyjnie na zakładki do książek z wizerunkami odnowionych już podczas poprzednich kwest nagrobków.


Kwestarze cieszą się także, że dzięki pomocy sponsora, firmy "Tarnawa", zostaną wyposażeni w nowe, lśniące połyskiem puszki na wolne datki, gdyż te puszki, których dotąd używali, nie przedstawiały się już tak bardzo reprezentacyjnie.


- Nowych puszek otrzymamy dziesięć, a znajdzie się na nich wyraźne i rzucające się w oczy logo, że jest to kwesta Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, tak, aby nie było już co do tego żadnych wątpliwości - zapowiada Antoni Sypek. - Nasi kwestujący będą oprócz tego mieli na piersiach stosowne identyfikatory.


Co roku w tarnowskiej kweście bierze udział około 30 osób, które poświęcają swój wolny czas na ratowanie zabytków Starego Cmentarza. Są wśród nich oczywiście także osoby znane w Tarnowie.


Antoni Sypek chce do udziału w kweście zaprosić w tym roku także wszystkich radnych oraz prezydenta i wiceprezydentów Tarnowa. Już w ubiegłym roku prezydent i wiceprezydenci odbyli zresztą w czasie kwesty nieformalną rywalizację, który z nich uzbiera najwięcej datków do puszek.


- W czasie ubiegłorocznej kwesty najwięcej uzbierał oczywiście prezydent Bień, o drugie miejsce była zażarta walka między Andrzejem Sasakiem a Andrzejem Jeleniem - wspomina Antoni Sypek. - Już wtedy obiecali mi, że wezmą udział we trzech także w tegorocznej kweście.


Przedstawiciele społecznego komitetu wystosują też pismo do tarnowskich cukierników, aby zasponsorowali wypieki, tj. ciastka i tartinki, na tegoroczną kwestę. - Członkowie komitetu dzięki temu nie musieliby spędzać w zimnie po kilka godzin na głodnego - mówi Antoni Sypek.


(Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A