Dzień bez samochodu.
access_time 2004-09-15 15:58:13

22 września 2004 r. przeprowadzona będzie w Tarnowie kampania „Europejski Dzień bez Samochodu”. Kampania ta organizowana jest od 1998 r. w wielu miastach Europy. Jej konsekwencją jest zmiana stylu życia i zachowań komunikacyjnych, a co za tym idzie podniesienie jakości życia.

My również powinniśmy zmienić oblicze centrum naszego miasta z orientacji prosamochodowej na orientację proludzką. Przestrzeń publiczna uwolniona od samochodów sprzyja życiu towarzyskiemu. Uwolnione od spalin i hałasu skwery i deptaki tworzą nowej jakości przestrzeń publicznego handlu.


„Dzień bez Samochodu” to akcja o charakterze edukacyjnym, której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie negatywnego wpływu niekontrolowanego rozwoju motoryzacji na nasze życie oraz popularyzacja transportu miejskiego przyjaznego środowisku.


W ramach kampanii można będzie skorzystać bezpłatnie z autobusów komunikacji miejskiej na podstawie dowodu rejestracyjnego swojego samochodu. Ponadto wyznaczony zostanie obszar zamknięty dla ruchu samochodowego na Tarnowskiej Starówce.


W godzinach 9-15 zamknięty będzie odcinek ul. Krakowskiej od skrzyżowania z ul. Nowy Świat do pl. Sobieskiego. Na tym obszarze poruszać się będą mogli tylko piesi, rowerzyści, pojazdy przyjazne środowisku. Ruch samochodów będzie silnie ograniczony jedynie do mieszkańców, zaopatrzenia, taxi lub innych wyjątkowych przypadków (np.: służby ratownicze).


Spróbujmy chociaż ten jeden dzień obyć się bez auta i jedźmy do centrum rowerem, autobusem komunikacji miejskiej lub przyjdźmy na piechotę. Zobaczmy jak wygląda nasze miasto bez hałasu, spalin i korków. Wymaga to pewnych wyrzeczeń, lecz z pewnością docenimy poprawę wynikłą z uspokojenia ruchu. 

Komentarze...