Tęsknią za swoim miastem
access_time 2004-06-17 07:20:17

Już jutro tarnowscy lwowiacy spotkają się podczas swojego dorocznego święta organizowanego w Tarnowie, czyli tarnowskich Dni Lwowa. W tym roku Dni Lwowa połączono z jubileuszem 15-lecia istnienia tarnowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Obchody rozpoczną się w piątek od okolicznościowego spotkania lwowiaków w sali tarnowskiego Ratusza. Będzie to oczywiście okazja do wielu wspomnień i podzielenia się wrażeniami z pobytów w polskim mieście. Tym bardziej, że w programie przewidziano okolicznościową prelekcję Krystyny Angielskiej poświęconą kulturze i urokowi Lwowa.

Odbędzie się też występ artystyczny w wykonaniu zespołów "Gloria" i "Wesołej Lwowskiej Czwórki" działających przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa pod kierownictwem Kazimierza Wesołowskiego.

Piętnaście lat działalności w Tarnowie Towarzystwa Miłośników Lwowa zapisało się między innymi organizowanymi co roku w Tarnowie Dniami Lwowa. Lwowiacy założyli sobie już na początku działalności swojego towarzystwa, że będą chcieli pozostawić jak najwięcej pamiątek przypominających o swoim dawnym mieście, które musieli porzucić.

Podczas Dni Lwowa zorganizowanych w Tarnowie w 1996 r. imieniem Orląt Lwowskich nazwano Szkołę Podstawową nr 9 i odsłonięto wtedy pamiątkową tablicę w budynku szkolnym. Wcześniej na fali zmian udało się przemianować dawną ul. Wincentego Pstrowskiego w Mościcach na ul. Obrońców Lwowa.

Tarnowscy lwowiacy mówią, że nie chcą dopuścić do tego, aby w niepamięć poszło sześćset lat dorobku polskiej kultury i historii na ziemi lwowskiej. Stąd ich starania na przestrzeni tych piętnastu lat o to, aby w Tarnowie pozostawić jak najwięcej pamiątek mówiących o Lwowie.

Przypomnieli także tragedię mieszkańców dawnych Kresów Południowo-Wschodnich, do której doszło w latach 1939-47. Wyrazem tej pamięci jest kurhan poświęcony setkom tysięcy ofiar pomordowanych w latach II wojny światowej i tuż po niej przez ukraińskich żołnierzy OUN i UPA, znajdujący się na Starym Cmentarzu.

Podczas ubiegłorocznych Dni Lwowa członkowie TMLiKPW ufundowali kilka pamiątkowych tabliczek upamiętniających tamte ofiary. Umieszczone zostały na kurhanie.

Prezesem tarnowskich lwowiaków był w pierwszych latach towarzystwa Adam Lewicki, człowiek bardzo mocno zaangażowany w działalność. Organizował między innymi transporty pomocy dla Lwowa i Kresów. W ostatnich latach tarnowskim oddziałem stowarzyszenia kieruje Halina Żmuda.

Częstym gościem w Tarnowie podczas Dni Lwowa jest dr Andrzej Kamiński prezes Zarządu Głównego TMLiKPW, na co dzień mieszkaniec Wrocławia.

Tegoroczne tarnowskie Dni Lwowa zakończą się w sobotę. Najpierw o godz. 9 odbędzie się tradycyjna msza święta w kościółku na Burku odprawiona w intencji tarnowskich lwowiaków. Następnie wspólnie pomodlą się przy kurhanie znajdującym się tuż za bramą Starego Cmentarza. (Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A