Skarby nocą
access_time 2004-05-31 08:06:50

W środę, o godz. 21, Muzeum Okręgowe zaprasza swoich gości na otwarcie w Ratuszu wystawy pt. "Europejskie skarby w tarnowskim Muzeum".

Wernisaż poprzedza Dni Tarnowa. Natomiast wystawa ma związek z albumem "Skarby muzeów Małopolski", którego współwydawcą jest tarnowskie Muzeum Okręgowe.

Album powstał z inicjatywy Marszałka Województwa Małopolskiego Janusza Sepioła i ukaże się w związku z VI Małopolskimi Dniami Dziedzictwa Kulturowego, które trwać będą od 5 do 6 czerwca. Zbiorem 200 fotografii zilustrowano najciekawsze i najcenniejsze eksponaty, przechowywane w zbiorach 37 regionalnych placówek muzealnych rozsianych na terenie Małopolski (z wyjątkiem muzeów krakowskich). W rozdziałach poświęconych malarstwu, rzeźbie, rzemiosłu artystycznemu, sztuce naiwnej oraz wnętrzom, ukazano obiekty o wyjątkowym znaczeniu artystycznym, świadczące o bogactwie spuścizny historyczno-kulturalnej regionu. Czytelnik prowadzony jest szlakiem najcenniejszych zbiorów - począwszy od anonimowej sztuki średniowiecznej, poprzez wspaniałe dzieła renesansu, baroku, rokoka - aż po sztukę XX wieku. Najliczniej reprezentowana w albumie kolekcja pochodzi ze zbiorów tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Właśnie te eksponaty obejrzymy w Ratuszu. (kis)

Komentarze...