Więcej pasażerów
access_time 2004-05-31 07:45:19

Według opinii ekspertów, coraz więcej właścicieli samochodów osobowych w kraju będzie się przesiadać do środków komunikacji publicznej. Spowodują to rosnące ciągle ceny paliw i zwiększające się koszty eksploatacji pojazdów. Pierwsze symptomy tego zjawiska zaobserwowano także w Tarnowie.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Tarnowie, koordynujący komunikację publiczną w mieście, każdego roku prowadzi pomiary związane z frekwencją pasażerską w autobusach. W kwietniu, gdy trwały badania, odnotowano - w porównaniu z kwietniem ub. roku - niewielki wzrost sprzedaży biletów. Wynosi on 4 proc.

- Przypuszczamy, że może to mieć związek z rosnącymi cenami paliwa i tym, że ludzie ze swoich samochodów przesiadają się do autobusów komunikacji miejskiej - mówi Wiesław Kozioł, specjalista z ZKM w Tarnowie. - Trudno na razie przewidzieć, czy to będzie stała tendencja.

Tegoroczny 4-procentowy wzrost jest jeszcze bardziej wymowny, gdyż w kwietniu ub. roku, w ciągu kilku dni, pojawiły się zaspy śniegu i wiele samochodów prywatnych pozostawało na parkingach.

Nie wiadomo jednak, czy sprzedaż biletów komunikacji miejskiej będzie rosła, jeśli bilety zdrożeją. Przedsiębiorstwa transportowe narzekają, że wysoka cena paliw komplikuje ich sytuację. Jednak zdaniem Wiesława Kozioła, rychłe podwyżki cen biletów na razie nam nie grożą. Umowy zawarte między ZKM i przewoźnikami są ważne albo do końca tego, albo do przyszłego roku. Co będzie później, dopiero się okaże.

(ziob)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A