Uwaga na kleszcza!
access_time 2004-06-25 10:32:40

Przed wakacjami Sanepid radzi, jak uchronić się przed zachorowaniem na boreliozę - chorobę roznoszoną przez kleszcze, na którą narażone są osoby przebywające w lasach i na łąkach.

Borelioza to przewlekła choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze, której charakterystycznym objawem są zmiany skórne w postaci rumienia wędrującego. Chorobę wywołują krętki z grupy Borrelia. Do zakażenia dochodzi poprzez ssanie krwi człowieka przez zakażonego krętkami kleszcza.

- Po powrocie z wycieczki najlepiej obejrzeć dokładnie całe ciało. Jeśli zauważymy wbity w skórę mały czarny punkcik, dodatkowo z czerwoną otoczką, to należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Najlepiej zgłosić się do przychodni, gdzie pielęgniarka odpowiednio go usunie. Z konsultacji lekarza powinna skorzystać szczególnie osoba, która zauważyła u siebie rumień - mówi Grażyna Dudajek, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Tarnowskiej.

Ponieważ nie ma szczepionki, która chroniłaby ludzi przed zakażeniem, pracownicy Sanepidu radzą unikanie kontaktu z kleszczami. Najlepiej zakładać odpowiednie ubranie, długie spodnie, bluzki z długimi rękawami, wysokie buty, nakrycie głowy. Najlepiej, by były one w ciemniejszych barwach, ponieważ kleszcze lgną do jasnych kolorów. Dobrze również zastosować środki odstraszające. (baja)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A