Zaatakowała ospa
access_time 2004-06-23 08:04:08

W niektórych tarnowskich przedszkolach w krótkim czasie ponad połowa dzieci przechodzi lub przeszła ospę wietrzną. Choroba ta, charakteryzująca się wysypką na całym ciele i wysoką gorączką, jest w tym roku bardzo aktywna.

W tarnowskiej stacji Sanepidu odnotowano dotychczas - od stycznia br. - 750 przypadków zachorowań. W ub. roku o tym samym czasie przypadków tych było 370. Największe ogniska zakaźne są w Tarnowie, w gminie wiejskiej Tarnów, w okolicach Tuchowa, Skrzyszowa i Szerzyn.

- Przypuszczamy, że w czasie wakacji, gdy przedszkola w dużym stopniu opustoszeją, liczba zachorowań będzie spadać - twierdzi Elżbieta Poproch, kierownik działu epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie. - Oczywiście, nie ma jakichkolwiek przesłanek, by mówić o epidemii ospy.

Na tę zakaźną chorobę chorują przede wszystkim małe dzieci, ale również - choć w znacznie mniejszym stopniu - dorośli i wtedy przebieg choroby jest dużo cięższy. Na ospę można zachorować więcej niż jeden raz.

(ziob)

Komentarze...