Cinemarzenie - lutowe propozycje filmowe
access_time 2016-02-05 08:22:00
Lutowe projekcje w ramach cyklu Cinemarzenie to spotkanie z kinem pełnym emocji. I to emocji skrajnych. Od refleksji i zadumy przez szczery śmiech aż po dezorientację i poczucie zagubienia. Każdy z trzech prezentowanych filmów, choć jakże różnych, porusza widza i nie pozostawia go obojętnym.

Lutowe spotkania z kinem rozpoczną się od jednej z najlepszych autorskich animacji ostatnich lat, czyli filmu „Anomalisa” (projekcja 7 lutego) w reżyserii Charliego Kaufmana i Duke’a Johnsona. Kaufman, mający już status kultowego scenarzysty (współpracował ze Spikiem Jonze’em i Michelem Gondrym), tym razem postanowił stanąć za kamerą. Tworzy niezwykle oryginalny film, który jest pełnym ciepła, przejmującym i słodko-gorzkim studium ludzkiej egzystencji. Po weneckim pokazie wielu krytyków nazwało ten film arcydziełem.

Do śmiechu skłoni widzów Jaco Van Dormael za sprawą swojego nowego filmu „Zupełnie Nowy Testament” (21 lutego). W tym przypadku wiele mówi już sam tytuł, bowiem belgijski reżyser postanowił zadać sobie pytania - co by było, gdyby Bóg mieszkał w Brukseli, a cały swój czas poświęcał na to, by uprzykrzać ludziom życie? A gdyby Jezus miał siostrę i to właśnie ona chciała uczynić świat lepszym? Miłosierdzie oraz sprawiedliwość zastępują tu złośliwość i cynizm. Jazda bez trzymanki - od czarnej komedii przez kino drogi po film o zemście.

Ostatnie lutowe spotkanie (28 lutego) to film, który od pierwszej festiwalowej projekcji okrzyknięty został arcydziełem. Sytuacja jest tym bardziej szczególna, że „Syn Szawła” jest debiutanckim dziełem młodego węgierskiego reżysera Laszló Nemesa. To opowieść o 48 godzinach z życia Szawła Auslandera, członka oddziału Sonderkommando w obozie Auschwitz-Birkenau. A jednocześnie spojrzenie na temat Holocaustu z zupełnie innej perspektywy.

Wszystko to sprawia, że „Syn Szawła” jest ważnym, ale jednocześnie bolesnym filmowym doświadczeniem. Potwierdzają to zresztą nagrody - Grand Prix festiwalu w Cannes oraz Złoty Glob, a wiele wskazuje na to, że także Oscar.

Projekcje połączone z dyskusją odbywają się w niedziele 7, 21 i 28 lutego o godzinie 16 w tarnowskim kinie Marzenie (ul. Staszica 4). Bilety w cenie 10 zł można kupić w kasie kina oraz za pośrednictwem strony internetowej.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A