Wspólna wystawa szkoły i BWA
access_time 2016-02-16 08:25:00
Szkoła Podstawa nr 3 w Tarnowie i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zapraszają na wystawę edukacyjną „Anne Frank. Historia na dzień dzisiejszy”.

"Wbrew wszystkiemu wierzę jeszcze,że ludzie są w głębi serca naprawdę dobrzy." /Anne Frank/

Podczas wojny, młoda dziewczyna o imieniu Anne pisała pamiętnik, w którym obok wspomnień i marzeń dorastającej kobiety ukazuje dramatyczną skalę Holocaustu i porażającą siłę rasizmu. Dziś Anne jest ikoną żydowskiego cierpienia w Europie okupowanej przez Hitlera, a dziennik widnieje na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO” i najważniejszych książek XX wieku wg „La Monde”.

Wystawa zawiera archiwalne zdjęcia i rękopisy dokumentujące życie Anne Frank, fragmenty jej pamiętnika, a nawet przekrój domu, w którym ukrywała się wraz z rodziną. Przewodnikami po wystawie są uczniowie w wieku Anne Frank. Metoda tego rodzaju pracy nazywa się peer education, czyli edukacja rówieśnicza.

Edukacyjne cele wystawy:

- zapoznanie zwiedzających z historią Holocaustu z perspektywy Anne Frank i jej rodziny, przy czym chodzi o fakty, jak i o wydarzenia historyczne, które wpłynęły na drogę życiową rodziny Frank, oraz ukazały skutki oddziaływań władzy narodowych socjalistów na życie rodzin żydowskich,

- pokazanie zwiedzającym, że w każdym społeczeństwie istnieją między ludźmi różnice (kulturowe, etniczne, religijne, polityczne itd.). W wielu krajach jednak działają ugrupowania, których członkowie uważają się za „lepszych” od pozostałych, odmawiając tym samym innym prawa do równego traktowania. Uświadamia to zwiedzającym, iż takie idee doprowadzić mogą do dyskryminacji, prześladowań, a nawet morderstw,

- zachęcenie zwiedzających do konfrontacji z zagadnieniami tolerancji, wzajemnego szacunku, praw człowieka, demokracji itp. oraz do zastanowienia się nad ich znaczeniem dla każdego z nas w dniu dzisiejszym,

- pokazanie zwiedzających, że społeczeństwo w którym respektowane są różnice między ludźmi nie powstanie samoistnie. Obok ustaw (i ich realizacji) potrzebny jest przede wszystkim wkład i zaangażowanie jednostek. Postawa i zachowanie każdego z nas jest niezmiernie istotne i niezwykle silnie oddziaływuje na innych.

Kontakt dla zainteresowanych grup szkolnych: Magdalena Trusz (Szkoła Podstawa nr 3 w Tarnowie), tel. 692755857, annefrankbwa@gmail.com.

Wystawa czynna:
Wtorek-piątek 16-19.02.2016
Poniedziałek-czwartek 22-25.02.2016
w godzinach 8:00-15:00 (ostatnie możliwe wejście o 14:00)

Miejsce wystawy: BWA, Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

Oprowadzanie tylko po wcześniejszym umówieniu: annefrankbwa@gmail.com

Ponadto, otwarte oprowadzania (bez rejestracji):
Czwartek 18.02.2016, g. 17:00
Niedzielę 21.02.2016, g. 15:30 (g. 15:00 – Piotr Kukla oprowadza po wystawie „Julian Grabowski. Malarz z Tarnowa”)

Wstęp wolny.

Po wystawie oprowadzają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie, która uczestniczy w projekcie „100 lat dla pokoju”, zorganizowanym przez Fundację Dom Pokoju z Wrocławia, jako jedna z trzynastu w Polsce.

Komentarze...