Dawca szpiku dla Michała pilnie poszukiwany!
access_time 2016-02-19 09:12:00
21 lutego w Pogórskiej Woli, Szynwałdzie i Skrzyszowie odbędą się akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych dedykowane Michałowi Okrzesa, mieszkańcowi Pogórskiej Woli.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 26 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest także Michał, który cierpli z powodu ostrej białaczki szpikowej. Szansą na znalezienie Dawcy dla Michała i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.

- Niestety część ludzi nadal wierzy w mity, że oddanie szpiku boli i wiąże się z jakimś zagrożeniem dla ich zdrowia. Dlatego rzeczą, która jest według mnie najważniejsza, to uświadomienie ludziom, jak wygląda moja choroba i jak każdy potencjalny Dawca jest ważny dla mnie i innych pacjentów - mówi Michał Okrzesa.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka lub 4ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego Dawcy, który wynosi obecnie 250 zł. Aby wesprzeć finansowo Fundację i pomóc jej pokryć częściowo koszty rejestracji dawców zarejestrowanych na tych akcjach można przekazać darowiznę na nr konta: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669 z dopiskiem: MOP003

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w niedzielę 21 listopada w remizie OSP w Pogórskiej Woli w godz. 9-15, w remizie OSP w Szynwałdzie w godz. 10-16, a także w Placówce Wsparcia Dziennego w Skrzyszowie w godz. 10-16.

Komentarze...