Tydzień Godnego Porodu w Tarnowie
access_time 2016-03-04 12:00:00
W ramach kampanii „Rodzę – Mam prawa” Fundacja Rodzić po Ludzku organizuje ogólnopolski cykl spotkań lokalnych dla kobiet. W prawie 70 miejscach w Polsce w jednym tygodniu marca kobiety będą się edukować w zakresie swoich praw i dzielić doświadczeniami.

Wydarzenie jest częścią najnowszej kampanii Fundacji. „Chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami” mówią jej reprezentantki.
Wg prawa kobieta może wybrać, kto będzie jej towarzyszył w szpitalu. Przygotowany przez nią plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę. Wskazane jest, aby położna i lekarz zachęcali kobietę do swobodnej aktywności i poruszania się.

Ważne jest również to, aby proponować jej różne metody łagodzenia bólu, wspierać ją emocjonalnie i traktować życzliwie. Po porodzie kobieta i dziecko mogą przez dwie godziny przytulać się do siebie w kontakcie „ciało do ciała”, a potem otrzymywać rzetelne rady dot. karmienia piersią. Co ważne, a często pomijane, położna środowiskowa ma odwiedzić kobietę po porodzie w domu cztery razy, wspierać ją i udzielać pomocnych wskazówek.

W spotach kampanii „Rodzę – Mam prawa” słyszymy: „Nowoczesne Standardy Opieki Okołoporodowej pomagają wrócić do tego, co naturalne i instynktowne, przypominając, że to Ty znasz swoje ciało najlepiej. To samo ciało, które od zawsze potrafiło całować, od zawsze wie, jak urodzić.”

Lokalne Organizatorki z całego kraju w tygodniu 7-13 marca 2016 zaprezentują kobietom w całej Polsce najważniejsze zapisy Standardów Opieki Okołoporodowej, poprowadzą warsztaty oraz zaplanują różne formy aktywności w ramach spotkań.

Również w Tarnowie w ramach Tygodnia Godnego Porodu odbędą się spotkania i warsztaty. Organizatorami są: „W chuście w Tarnowie”, Akademia Rodzicielstwa oraz portal Mama w Tarnowie.
Spotkania i warsztaty poprowadzą: Alicja Broda – położna, Doradca Laktacyjny, Ewa Kapłańska – położna, Katarzyna Nosal – doula, Wiesia Kobis – doradca noszenia Clau Wi.

Wszystkie spotkania SĄ DARMOWE!

UWAGA! Obowiązują zapisy!  Na adres e-mail chusty.tarnow(at)gmail.com należy przesłać wiadomość, w tytule wpisać: Tydzień Godnego Porodu, a w treści: imię, nazwisko, nr telefonu oraz informację, na które spotkanie chcą się Państwo zapisać.

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka, współautorka bloga www.coztegozedaleko.pl

Kampanię objął patronatem honorowym Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.  Patroni medialni to Magazyn Dziecko oraz Tygodnik Powszechny. Projekt współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Lokalnymi sponsorami są: Zdrowy Projekt, Cafe Mama oraz Manual – sklepy papiernicze.

Komentarze...