Powiat tarnowski jednym ze zdrowszych w kraju
access_time 2016-03-08 08:00:00
Ósme miejsce w kraju wśród powiatów w Rankingu Zdrowia Polski dziennika „Gazeta Prawna” zajął powiat tarnowski. Podstawą do sporządzenia zestawienia było porównanie zaplecza medycznego, stanu zdrowia mieszkańców i dostępności leczenia. Jedyny szpital na terenie powiatu tarnowskiego i największy zespół przychodni prowadzi Centrum Zdrowia Tuchów.

W powiecie tarnowskim znajduje się ponad 60 zakładów opieki zdrowotnej, ich rozmieszczenie jest dość równomierne. W zakresie zaplecza medycznego punkty przyznawano za liczbę przychodni i poradni oraz ich wyposażenie. Powiat tarnowski może się pochwalić wyższym od średniej wskaźnikiem lekarzy i pielęgniarek, przypadających na tysiąc mieszkańców.

Oprócz zespołu uznanych specjalistów, kompleksowo wyposażonych gabinetów oraz pracowni diagnostycznych (USG, RTG, Tomografia Komputerowa) w CZT działa też 35 specjalistycznych poradni, Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Chirurgii Jednego Dnia oraz Ośrodek Psychoterapii z Dziennym Odziałem Psychiatrii i Ośrodek Rehabilitacji.

Kolejna, bardzo wysoko oceniona kategoria - chyba jedna z najistotniejszych dla mieszkańców - dotyczyła ich zdrowia. Tutaj analizowano demografię, umieralność noworodków na tysiąc mieszkańców, ale także przyczyny umieralności.

W ramach dostępności badań porównywano czas oczekiwania na badania podstawowe, wizytę lekarską i niektóre zabiegi. Punkty przyznawano też za czas oczekiwania na wizytę u pediatry, neurologa i kardiologa. Długość kolejek do tych specjalistów wynosi w CZT obecnie odpowiednio: 1-2 dni, 5 i 7 miesięcy.

Brano też pod uwagę jakość opieki nad osobami starszymi. Oddział Chorób Wewnętrznych Centrum Zdrowia Tuchów przyjął w roku ubiegłym blisko 300 pacjentów, z czego trzy czwarte stanowili pacjenci powyżej 60. roku życia. Opiekę dla seniorów w powiecie ma poprawić Dzienny Dom Pomocy Medycznej, który Centrum Zdrowia Tuchów zamierza uruchomić w Wierzchosławicach, w ramach pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia.

- Na przestrzeni minionych lat realizowaliśmy wiele programów dotyczących profilaktyki zdrowia mieszkańców. Są to nie tylko akcje prowadzone przy okazji licznie organizowanych imprez plenerowych, ale także systematyczne działania. Dotyczą one bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, ale też np. profilaktyki chorób układu krążenia czy chorób odtytoniowych. Właśnie rozpoczynamy realizację na szerszą skalę Programu Walki z Próchnicą – wylicza szefowa zespołu przychodni Centrum Zdrowia Tuchów Magdalena Gębica.

W rankingu „Zdrowie Polskie” w skali kraju najlepiej wypadła Małopolska. Zestawienie 90 najzdrowszych powiatów wygrał powiat tatrzański, w kategorii miast zwyciężył Lublin.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A