Pomóż zmienić blokowisko. Zagłosuj na OSIE D`LOVE. Tylko do dziś!
access_time 2016-03-07 12:55:00
Tarnowianka, Dorota Omylska-Bielat nie ustaje w wysiłkach mających na celu zmianę estetyki tarnowskich "sypialni". Każdy może pomóc, wystarczy kliknąć i poprzeć pomysł TARNOWSKIE OSIE D`LOVE. Do zgarnięcia grant w wysokości 10 tys. zł.

Pomysł tarnowianki polega na zmianie estetyki i klimatu osiedla Westerplatte przez wspólne realizacje, zbudowanie aktywnego zespołu sąsiedzkiego, animacjach czasu wolnego dzieci i dorosłych, wprowadzeniu wolontariackich warsztatów sąsiedzkich w ramach dzielenia się umiejętnościami.

Jak tłumaczy Dorota Omylska-Bielat, "tarnowskie osiedle Westerplatte to kilkanaście bloków i wieżowców skupionych na dość niewielkim terenie. Osiedle powstało w latach 80. ubiegłego wieku, mieszka na nim ok. 3, 5 tys. mieszkańców. Jest oddalone od centrum miasta, jedynymi punktami animacji jest słabo działający dom osiedlowy i siłownia. Brakuje propozycji i zaproszenia do wspólnego spędzenia wolnego czasu, oferty dla dzieci i młodych.

W życie osiedla angażuje się niski odsetek mieszkańców. Są to osoby z rady osiedlowej współpracujący ze spółdzielnią mieszkaniową, urzędem miasta i parafią. Ich działania opierają się głównie na remontach ulic, budowaniu parkingów i wspieraniu wzajemnych projektów. Widzimy potrzebę zmian, przeszkadzają nam brzydkie betonowe bloki, wzajemna obcość i bezruch na osiedlu. Chcemy wpłynąć na otoczenie realizując swoje pomysły, zapraszając do udziału sąsiadów. Zgadzamy się z opinią jak 82% Polaków, którzy uważają że wygląd otoczenia jest tak samo ważny jak wygląd naszego mieszkania (badanie firmy TNS 2013 r., próba 1000 osób, metoda wywiadu osobistego) 

Na projekt będą się składać wspólne spotkania: warsztaty malarskie i projektowe dla rodziców i dzieci, starszych i młodszych, zajęcia artystyczno-ruchowe prowadzone w różnych częściach osiedla, warsztaty dziewiarskie, stolarskie, malarskie, ogrodnicze. Dla nastolatków i chętnych starszych przewidziana jest osiedlowa gra terenowa i międzyblokowe rozgrywki siatkówki i piłki nożnej. Zajęcia i warsztaty poprowadzą mieszkańcy, którzy w ramach wolontariatu umiejętności podzielą się swoimi pasjami z innymi. Organizacją i logistyką tych wydarzeń zajmie się grupa 7 osób, będziemy zapraszać do pomocy innych. Do współpracy zaprosimy spółdzielnię mieszkaniową i radę osiedla.

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się w weekendy. Stałymi, widocznymi efektami, które zmienią estetykę i podniosą jakość osiedla będzie 18 metrowy mural namalowany wspólnie na ekranach dźwiękowych, udekorowane ogrodzenie placu zabaw, „ściany z marzeniami” które przykryją wulgaryzmy i kibicowskie hasła, przyblokowe ogródki kwiatowe i warzywne, ławeczki i stoliki wykonane przez mieszkańców. Z dofinansowania chcemy pokryć koszt zakupu farb i akcesoriów malarskich, materiałów plastycznych, materiałów na warsztaty stolarskie, dziewiarskie, ogrodnicze, opłacić wynajem sali na warsztaty projektowe, opłacić kupić wodę, jabłka i drożdżówki na poczęstunek dla sąsiadów.

Każdy etap projektu będzie komunikowany mieszkańcom poprzez tablice ogłoszeń na klatkach schodowych, plakaty na zewnętrznych tablicach rady osiedla, listy zgłoszeń będą zbierane elektronicznie, wszystkie działania pokażemy na blogu projektu. Będziemy filmować, fotografować i publikować każde działanie przez media społecznościowe, aby powstał dziennik aktywności sąsiedzkiej. Komunikaty o projekcie i wydarzeniach, wyślemy do lokalnej prasy.

Swą energią społecznikowską chcemy zarażać mieszkańców innych osiedli bo zmiana nastawienia, integracja sąsiedzka i poprawa estetyki otoczenia to w efekcie bezpieczniejsze osiedle i radośniejsze życie."

JAK GŁOSOWAĆ?

Wszystkie informacje dostępne są TUTAJ oraz na Facebooku.

Komentarze...