Gromnicki Nikifor w Muzeum Etnograficznym
access_time 2016-03-09 08:00:00
W Muzeum Etnograficznym przy ul. Krakowskiej w Tarnowie można już oglądać prace Jana Kaweckiego, zwanego często "Gromnickim Nikiforem".

Wystawa z kręgu ludowej sztuki nieprofesjonalnej, reprezentowanej przez artystę pochodzącego z ziemi tarnowskiej. Jan Kawecki jest samoukiem, przedstawicielem sztuki „naiwnej”. Twórczość artysty, stylem malarskim oraz tematyką, przypomina prace słynnego Krynickiego Nikifora. Są to baśniowe i bajecznie kolorowe ujęcia architektury, jak również pejzaże, wizerunki świętych, sceny rodzajowe.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce, a talent artysty zauważony i doceniony został przez znawców sztuki ludowej (min. prof. Aleksandra Jackowskiego). Wystawa w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie obejmuje całokształt jego dorobku artystycznego. Zgromadzone eksponaty (około 130 obiektów) reprezentują wszystkie dziedziny sztuki uprawiane przez twórcę, a więc malarstwo farbami olejnymi, temperami, pastelami olejnymi na różnych podłożach (płótno, płyta pilśniowa, karton, papier), rysunek ołówkiem, kredkami, pisakami oraz rzeźbę i płaskorzeźbę drewnianą (polichromowaną).

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Etnograficznego Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kolekcji własnej Muzeum Okręgowego w Tarnowie - Oddział Etnograficzny. Ekspozycję wzbogaca film o Janie Kaweckim i wydawnictwo - katalog.

Jan Kawecki urodził się 28 lutego 1941 roku w Gromniku koło Tarnowa, wsi położonej na Pogórzu Karpackim w Małopolsce, nad rzeką Białą. Szukając lepszego bytu i stabilizacji podejmował pracę w wielu zawodach i w wielu miejscach w kraju. Po kilku miesiącach pracy w kopalni uległ wypadkowi, w wyniku czego osiadł na miejscu opiekując się rodziną. Przykuty do miejsca, poczuł mocny impuls do tworzenia.

W 1973 roku zaczął wykonywać barwne rysunki przedstawiające budowle (ratusze, rynki, cerkiewki). Malowanie sprawiało mu wiele radości, a wykonywane coraz lepiej prace dawały satysfakcję. Osobiste i baśniowe ujęcia malarskie architektury stały się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. W tym samym czasie artysta poszukujący nowych form artystycznej ekspresji zaczął także rzeźbić. Podobnie jak w wypadku malarstwa i w tej dziedzinie był samoukiem.

Z czasem twórca brał udział w licznych lokalnych i ogólnopolskich konkursach i wystawach m.in. w Namysłowie, Opolu, Toruniu, Gorzowie i Warszawie. Twórczość Kaweckiego stała się znana nie tylko w środowiskach muzealnych, pisali o niej także dziennikarze oraz miłośnicy i specjaliści z zakresu sztuki ludowej.

Komentarze...