Ruszyła nowa edycja Bonu Kultury
access_time 2016-03-22 08:00:00
Z inicjatywy Samorządu Województwa Małopolskiego instytucje kultury przygotowały specjalną ofertę warsztatów i spotkań, pod nazwą Bon Kultury, która jest atrakcyjną propozycją spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. W ubiegłym roku Muzeum Okręgowe w Tarnowie było liderem w realizacji zajęć w ramach „Bonu Kultury”. Zrealizowało największą ilość zajęć wśród instytucji biorących udział w tym programie.

- Mamy nadzieję, że tegoroczna oferta spotka się z podobnym odbiorem. Przygotowaliśmy wiele ciekawych zajęć zarówno dla grup zorganizowanych jak i rodzin z dziećmi niemal w każdym naszym oddziale - mówią tarnowscy muzealnicy. Będą to m.in.:

  • „Konno i zbrojnie” – warsztaty w Ratuszu poświęcone dwóm aspektom życia polskiej szlachty jakim było polowanie i walka, dzieci będą miały okazję zagrać na rogu czy wziąć do ręki łuk lub włócznie.
  • „Z tej samej ulepieni gliny” – zajęcia w Gmachu Głównym, Rynek 20-21 w trakcie których dzieci będą mogli wypalić w piecu gliniane pamiątki oraz zapoznają z historią rozwoju osadnictwa od pradziejów po czasy nowożytne.
  • „W Krainie Legend i Prawd Historycznych” – na zamku w Dębnie uczestnicy zmierzą się z miejscowymi legendami i podaniami, a poprzez udział w interaktywnych zajęciach z pantomimy poznają bohaterów zamku znanych zarówno z legend jak i historii.
  • „Folkowy hand-made”– zajęcia warsztatowe zdobnictwa i sztuki ludowej - w Muzeum Etnograficznym na bazie wystaw „Gromnicki Nikifor” i „Etno-wariacje w babcinej izbie” dzieci spróbują własnych sił w ludowym malarstwie czy w robieniu ozdób z bibuły i ze słomy,
  • „Zalipiańskie kwiatki na… serwetki i łopatki”– zajęcia warsztatowe zalipiańskiej sztuki ludowej, które odbędą się w chacie Felicji Curyłowej w Zalipiu.
  • „Opowieść o chlebie” – to zajęcia w Wierzchosławicach, podczas których dzieci zapoznają się z tradycją wypieku chleba i będą mieli okazję wykonać ze słomy „ stróża udanych wypieków”.
  • „Na bój na krwawy, Świetny i prawy!” – stań się powstańcem w dołęskim Dworze, - uczestnicy będą mogli odbyć godzinny trening użycia szabli, w tym ćwiczeń ze słomianymi chochołami przygotowanymi w ogrodzie oraz opatrzyć rannego powstańca według XIX-wiecznych standardów.
  • Warsztaty w ramach „Bonu Kultury” są w bardzo przystępnych cenach ( od 5-6 zł/ uczestnik) a dla grup z regionu ( pochodzących spoza gminy, gdzie realizowane są zajęcia z Bonu Kultury) istnieje  dodatkowo specjalna oferta pozwalająca pokryć koszty dojazdu.
Komentarze...