Ostanie dni zapisów na Ekstremalną Drogę Krzyżową
access_time 2016-03-14 08:00:00
Ekstremalna Droga Krzyżowa jest to całonocna, wielokilometrowa piesza wędrówka przeżywana w milczeniu, przerywanym jedynie na czas czytania rozważań poszczególnych stacji drogi krzyżowej. Jest wyzwaniem i zmaganiem z własną słabością, przekraczaniem swoich możliwości, fizycznych i psychicznych granic. Ekstremalna formuła ma wyrwać z poczucia bezpieczeństwa, strefy komfortu, pozbawić złudzeń o sobie, pokazać Prawdę, bo to ona wyzwala.

„Stworzyliśmy małą grupkę pielgrzymów, teoretycznie byłem najsłabszy. (...) Nie pamiętam dokładnie stacji 8, 9, kiedy nasza grupka już nie istniała, gdy chyba szedłem już tylko z jednym ze współ pielgrzymów. Miałem problem wstać z kolana, musiałem się zmuszać do ruszenia z miejsca. W okolicach stacji 11, kiedy już szedłem sam, miałem poważny kryzys - było mi słabo, zacząłem tracić świadomość - modlitwa do Jezusa o pomoc, by podtrzymał mnie na siłach - dodał ich jeszcze ciut, jeszcze trochę wspomógł, wtedy już miałem problemy z czytaniem, z widzeniem, z chodzeniem klękaniem i wstawaniem, z samym sobą... Niosłem krzyż. Tak naprawdę, dopóki nie odczuwałem trudów pielgrzymowania, nie miało dla mnie znaczenia jak go niosę - na ramieniu, w ręce, z tyłu, z boku. Dopiero gdy dopadały mnie trudy, nie wiem nawet jak to się stało, krzyż zaczął iść przede mną, w wyciągniętej ręce. Tak jak powinno być w życiu, powinienem iść za krzyżem, wtedy krzyż stał się też pomocą, podporą podczas rozważań, można było oprzeć na nim zmęczoną głowę i doznać ulgi - taki wymiar fizyczny, który całkowicie odnosi się do wymiaru duchowego. Krzyż jest podporą w trudach życia - odpoczynkiem i wsparciem.”

Pomysł na niecodzienne przeżywanie nabożeństwa drogi krzyżowej wykiełkował w Krakowie w 2009 roku, we wspólnocie MSR zgromadzonej wokół księdza Jacka Stryczka (odpowiedzialnego między innymi za inicjatywę Szlachetna Paczka). Idea przeżywania męki Chrystusa w ekstremalnych warunkach, rozprzestrzeniła się w ciągu kilku ostatnich lat nie tylko w Polsce, ale też na świecie (obecnie EDK organizowana jest w ponad 100 miejscach, a w każdym roku pojawiają się nowi chętni do zainicjowania EDK w swoich miejscowościach).

W tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Tarnowa już po raz czwarty. Odbędzie się w nocy z 18 na 19 marca. Rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 20.00 w kościele Księży Misjonarzy w Tarnowie. Uczestnicy mają do wyboru jedną z pięciu długich tras (każda ponad 40 km): Tarnów-Szczepanowice-Kozieniec, Tarnów-Pleśna-Kozieniec, Tarnów-Wojnicz-Kozieniec, Tarnów-Panieńska Góra-Kozieniec oraz Tarnów-Jamna (przygotowana z myślą o tych, którzy chcą przejść samotnie EDK). Najdłuższa z nich (Tarnów-Panieńska Góra-Kozieniec) ma aż 53 kilometry.

Na EDK-Tarnów zapisać się można do 16.03.2016 za pośrednictwem strony www.edk.org.pl. Najbardziej aktualne informacje dotyczące tarnowskiej edycji można znaleźć na Facebooku lub pisząc na adres edk.tarnow@gmail.com.

Komentarze...