Centra Zdrowia na czele rankingu
access_time 2016-03-17 08:00:00
Rodzące mamy doceniają poprawę opieki szpitalnej. Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska zajęło drugiej miejsce w Małopolsce w zakresie standardów opieki okołoporodowej w kategorii „Podmiotowość”. Centrum Zdrowia Tuchów potwierdziło swoją ugruntowaną, wysoką pozycją, plasując się na czwartym miejscu w województwie.

Niedawno po remoncie w dąbrowskim szpitalu oddano nowe pomieszczenia oddziałów: położniczego i neonatologicznego. Prócz kameralnej sali porodów zaadoptowano tam także pokoje mamy i dziecka z łazienkami oraz przestronne stanowiska monitoringu noworodków. Najistotniejsze zmiany są jednak związane z ciągłym podnoszeniem kompetencji personelu. Szkolenia, realizowane w Dąbrowie odbywały się w ramach trzech bloków: interpersonalnego, medycznego i informatycznego. Uczestnicy poznawali zmiany w zakresie standardów obsługi pacjenta i zasady komunikacji. Część medyczną poświęcono miedzy innymi: resuscytacji krążeniowo-oddechowej, unikaniu zakażeń oraz leczeniu ran.

Przy obsłudze sprzętu komputerowego omówiono programy, służące dokumentacji świadczeń oraz realizacji poszczególnych procedur. - Warto podkreślić otwartość załogi, chętnie uczestniczącej w całym cyklu ponad 70 godzin zajęć. W szkoleniach brali udział nie tylko lekarze, ale też położne czy pielęgniarki, w sumie blisko 30 osób – informuje prezes Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska i Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka.

Ranking, który zwyciężył Szpital Powiatowy w Brzesku, przygotowało stowarzyszenie ,,Obywatel Mama’’. W związku z realizacją projektu „Mamy prawo” zrealizowało ono audyt społeczny blisko 30 oddziałów położniczych małopolskich szpitali. Działacze sprawdzali jakość i dostępność usług gwarantowanych w zakresie opieki okołoporodowej oraz inicjowanie działań na rzecz pozytywnych zmian.

Stowarzyszenie diagnozowało, na ile poszczególne placówki stosują w praktyce respektowanie planów porodowych. Sprawdzano też dostęp i sposób udzielania informacji w trakcie, przed i po porodzie, a także poszanowanie pacjentek poprzez używanie odpowiednich słów, tonu wypowiedzi oraz gestów przez personel medyczny. W okresie od lipca do grudnia 2015 r. zbierano informacje od pań, które rodziły dzieci w Małopolsce po maju 2013 r. Ankiety wypełniały kobiety, które właśnie urodziły dziecko. Ponadto informacje pozyskiwano także poprzez ankietę online od pań, które urodziły dziecko wcześniej lub nie dotarły do nich audytorki stowarzyszenia.

Komentarze...