Kolejne próby oszustwa metodą „na policjanta” w Tarnowie
access_time 2016-04-06 08:00:00
Dwie kobiety w wieku 80 i 87 lat - mieszkanki Tarnowa oraz 85-letni tarnowianin nie dali się oszukać, gdy zadzwonił do nich telefon. Dzwoniący mężczyzna przedstawił dramatyczną sytuację dotyczącą najbliższych i proponował rozwiązanie polubowne. W zamian za przekazanie kilkudziesięciu tysięcy złotych ich najbliższy ponieważ jest zatrzymany zostanie uwolniony.

Policjanci odnotowali kolejne próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta”. Mieszkańcy Tarnowa zostali niepokojeni telefonami od rzekomych członków rodziny o pilnej potrzebie przekazania gotówki. W tym przypadku udało się i nie doszło do oszustwa. Prawidłowe postępowanie osób pozwoliło na unikniecie strat finansowych.

Schemat wyłudzeń jest zawsze bardzo podobny. Przypomnijmy jak działa. Z reguły do starszych mieszkańców dzwoni nieznajomy. „Ofiary” - osoby w wieku 70, 80 i więcej lat wybierane najczęściej z książek telefonicznych, posiadający numery stacjonarne, informowane są o bardzo przykrym zdarzeniu, w którym brał udział ich najbliższy „najczęściej wnuczek”.

Ponieważ nie może ona się z nami skontaktować dzwoni ten nieznajomy i próbuje wyłudzić od swoich rozmówców pieniądze, które są niezbędne do uwolnienia członka naszej rodziny. Zaraz po tym telefonie w celu uprawdopodobnienie całej historii dzwoni kolejna osoba, tym razem podająca się za funkcjonariusza Policji lub CBŚP (Centralnego Biura Śledczego Policji). Wszystko sprowadza się zawsze do wyłudzenia od nas pieniędzy w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Tarnowscy policjanci zatrzymali już kilka osób, którzy w ten sposób wyłudzili pieniądze. W związku z czym po raz kolejny apelujemy do mieszkańców Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego aby nie dać się oszukać. Pamiętajmy, policjanci NIGDY nie dzwonią w celu odebrania, przekazania pieniędzy. Jeżeli następuje kontakt telefoniczny to tylko w celu umówienia się na wykonanie czynności (przesłuchania, rozpytania) bądź przekazania informacji od osoby zatrzymanej jeżeli ta wskaże osobę jaką trzeba powiadomić - mówi rzecznik tarnowskich stróżów prawa, Paweł Klimek.

- Jeżeli ktoś do nas zadzwoni i próbuje wyłudzić jakąkolwiek kwotę pieniędzy proszę o kontakt z dyżurnym jednostki Policji pod numer 997 lub 112. Jeżeli nie wiemy jak się zachować poinformujmy o całej sytuacji swoją rodzinę, najbliższych, sąsiadów, znajomych zanim podejmiemy kroki wypłaty lub przekazania swoich oszczędności oszustom - dodaje.

Komentarze...