Mistrzostwa w zarządzaniu firmą dla licealistów z udziałem tarnowian
access_time 2016-04-11 08:00:00
13 kwietnia 2016 r. poznamy laureatów trwającego obecnie Ogólnopolskiego Konkursu Zarządzania Firmą JA TITAN 2016, czyli najzdolniejszą młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, która rywalizuje z rówieśnikami w symulacji komputerowej JA TITAN. Przed uczniami stoi zadanie osiągnięcia lepszych wyników od konkurencji na wirtualnym rynku tego samego produktu. W finale wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie.

W finale konkursu, który odbędzie się na terenie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, weźmie udział 12 dwuosobowych drużyn wyłonionych spośród 1 403 biorących udział w projekcie. Aby dostać się do tej ścisłej czołówki, uczniowie musieli przejść przez cztery etapy rozgrywek on-line, które toczyły się od stycznia do marca br.

Celem gry jest wypracowanie jak najlepszego wyniku finansowego wirtualnej spółki. Zespoły biorące udział w rywalizacji podejmują wiele decyzji biznesowych: mogą zaciągać kredyty w wirtualnym świecie, uruchamiać nowe linie produkcyjne, decydować o fuzjach, a także inwestycjach w promocję i badania czy marketing. Każda taka decyzja będzie miała swoje konsekwencje, a młodzi menedżerowie muszą być przygotowani na rozwiązywanie złożonych problemów biznesowych.

- Umiejętności, które uczniowie nabywają w trakcie gry, takie jak zarządzanie strategiczne, podejmowanie decyzji, szybkie analizowanie informacji, praca w grupie, przydają się nie tylko w życiu zawodowym, lecz także osobistym. To doskonała lekcja planowania swojej pracy w czasie oraz konsekwencji w działaniu – wyjaśnia Danuta Romanowska, koordynator programu „Zarządzanie firmą”.

– Nawet jeśli uczniowie nie zostaną w przyszłości przedsiębiorcami, to z pewnością będą konsumentami, a zatem klientami różnych firm. Zdobyta wiedza pozwoli im na efektywniejsze dysponowanie posiadanymi zasobami i ułatwi osiągnięcie sukcesu – dodaje.

Dodatkową nagrodą dla finalistów konkursu jest udział w rozgrywce pokazowej, tzw. Friendly Game, podczas której młodzieży towarzyszą przedstawiciele ze świata biznesu. Wolontariusze podzielą się swoimi doświadczeniami z zakresu prowadzenia przedsiębiorstwa.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości już po raz 23. zaprosiła uczestników programu „Zarządzanie firmą” do udziału w rozgrywkach. W projekcie wzięło udział 9 781 uczniów oraz 152 nauczycieli ze 168 szkół ponadgimnazjalnych. Program realizowany jest we współpracy z firmami: Accenture, MasterCard Europe, Oddział w Polsce oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Komentarze...