Kapsuła Czasu wmurowana na terenie OHP
access_time 2016-04-14 08:00:00
W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Tarnowie, rozpoczęły się obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczyste wmurowanie Kapsuły Czasu z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, odbyło się przy Kapliczce znajdującej się na terenie CKiW OHP.

Chrzest był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Nie był tylko wydarzeniem religijnym. Włączył rodzące się państwo w krąg polityczno - kulturowy Europy. Gall Anonim pisał, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona, córka księcia czeskiego - Dobrawa. Książę zawarł z nią małżeństwo, licząc na przyjaźń z księciem Czech i wspólne działania przeciwko wrogom.

To właśnie z Czech przybyli do Polski pierwsi misjonarze. Przyjęcie chrześcijaństwa, zintegrowało "organizm państwowy", umacniając tym samym pozycję księcia. Zaczęła rozwijać się administracja kościelna, gospodarka, a co za tym idzie - ochoczo przyjmowano zdobycze cywilizacji zachodniej. Sukces chrystianizacji okazał się trwały, a katolicyzm jako wyznanie większości Polaków przetrwał do dziś.

Maria Dudek

Komentarze...