Nagroda dla dzielnego strażnika
access_time 2016-05-20 08:00:00
Sebastian Szyszlak, funkcjonariusz Straży Miejskiej w Tarnowie, został uhonorowany przez prezydenta Romana Ciepielę za bohaterską postawę, którą wykazał się, obezwładniając w restauracji mężczyznę wymachującego bronią - poinformował urząd miasta.

– Sebastian Szyszlak jest osobą, z której wszyscy powinni czerpać wzór. W sytuacji trudnej, ekstremalnej zareagował natychmiast – mówił prezydent podczas spotkania ze strażnikiem w tarnowskim magistracie 18 maja.

Do samego zdarzenia doszło 11 maja. Około godziny pierwszej w nocy funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas patrolu na Rynku zostali zatrzymani przez mężczyznę, który poinformował, że w jednej z restauracji awanturuje się człowiek i grozi klientom oraz obsłudze lokalu przedmiotem przypominającym broń palną.

Funkcjonariusze udali się we wskazane miejsce, gdzie na bruku, przed wejściem do lokalu, zauważyli leżących i szarpiących się dwóch mężczyzn. Strażnicy obezwładnili wskazanego przez pracownika restauracji mężczyznę. Napastnik został przekazany policji. Jak się później okazało posiadał on przy sobie pistolet pneumatyczny.

Osobą, która podjęła interwencję w stosunku do mężczyzny grożącego bronią, był właśnie Sebastian Szyszlak, który w tym momencie był już po służbie. Strażnik nie zważając na niebezpieczeństwo, podjął próbę obezwładnienia awanturującego się i wymachującego bronią mężczyzny. – Podszedłem do napastnika z zaskoczenia. Zabrałem mu broń i kazałem wyjść z lokalu. Pistolet przekazałem barmance. Wtedy też doszło do szarpaniny -  opowiada funkcjonariusz, który na skutek podjętej interwencji, doznał poważnego złamania prawej ręki.

Za bohaterską postawę tarnowski strażnik otrzymał nagrodę pieniężną, list gratulacyjny oraz encyklopedię Tarnowa. Dodajmy, że Sebastian Szyszlak pracuje w straży miejskiej od prawie 17 lat. Z wykształcenia jest ratownikiem medycznym.  

Komentarze...