Pokaż, że pamiętasz o Rotmistrzu Pileckim
access_time 2016-05-23 08:00:00
Wzorem ubiegłych lat, w najbliższą środę, 25 maja, w 68. rocznicę stracenia przez komunistów rotmistrza Witolda Pileckiego przeprowadzona zostanie akcja "Przynieś kwiat dla Bohatera". Wiązanki będzie można składać na moście jego imienia w Tarnowie (w ciągu ulic Starodąbrowska - Mostowa). Inicjatorzy zachęcają do przyjścia tego dnia o dowolnej porze i pozostawienia Rotmistrzowi kwiatu pamięci.

- Charakter naszej akcji pamięci nie wiąże się praktycznie z żadnymi wyrzeczeniami ze strony jego uczestników. Indywidualną wizytę na moście można swobodnie dostosować do zajęć wykonywanych tego dnia i dotrzeć tam o dowolnej porze. Nasz apel jest prosty: przybądźcie na Most z kwiatem w takim momencie jaki Wam odpowiada, ale tam po prostu przyjdźcie! Zachęćcie też jak najwięcej swoich znajomych, rodzinę, aby  uczynili podobnie. Pamiętajmy o Rotmistrzu. Trzeba dać świadectwo” – apelują inicjatorzy.

Witold Pilecki (13 V 1901- 25 V 1948) – urodzony na zesłaniu w represjonowanej po powstaniu styczniowym rodzinie szlacheckiej herbu Leliwa, harcerz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz kampanii wrześniowej, pierwszej i drugiej konspiracji, powstania warszawskiego oraz II Korpusu gen. Andersa we Włoszech. We wrześniu 1940 r. na ochotnika poszedł do KL Auschwitz, gdzie zbudował struktury ruchu oporu i skąd uciekł w kwietniu 1943r.. Autor pierwszych raportów o holokauście i innych, wstrząsających raportów z największego niemieckiego obozu śmierci.

Po wojnie wrócił do Polski, aby zebrać dla rządu emigracyjnego wiarygodne informacje o represjach komunistycznych. Więziony i torturowany przez komunistów a następnie skazany w procesie pokazowym przez stalinowski sąd. Wyrok wykonano w wiezieniu mokotowskim na Rakowieckiej strzałem w tył głowy.

Całkowicie zrehabilitowany w 1990 r. W roku 2006 otrzymał pośmiertnie najwyższe odznaczenie państwowe – Order Orła Białego. Wielki współczesny Rycerz- człowiek heroiczny i głęboko wierzący w Chrystusa, m.in. admirator średniowiecznej książki o chrześcijańskiej duchowości - „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis.

Komentarze...